Yılbaşı nedir? Noel nedir? Türkler ve Noel Baba

Yeni yıl yaklaştıkça her sene ülkemizde tartışma konusu olan Noel, yılbaşı kutlaması ile karıştırılıyor. Peki yılbaşı ve Noel farkı nedir? Noel ne demektir?

Yılbaşı nedir? Noel nedir? Türkler ve Noel Baba

2019 yılının son günlerini yaşarken 31 Aralık günü için kutlama hazırlıkları da ufak ufak başladı. Yeni yılı karşılarken gerçekleştirilen eğlenceler tartışmalara neden olabiliyor. Ortaya çıkan tartışmanın ana nedeni ise yılbaşı eğlencesi ile noel gününü karıştırılmasından kaynaklanıyor.

Peki Yılbaşı ve Noel farkı nedir?

YILBAŞI ve NOEL FARKI

Noel, Hristiyanlık inancında Hz. İsa’nın doğumunu kutlamak amacı olan bir bayramdır. Noel arifesi 24 Aralık’tır ve 25 Aralık’ta başlayan bayram hafta boyunca devam eder.

İngilizcede Noel anlamına gelen Christmas’ta kullanılmaktadır.

Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Ancak genel olarak miladi takvime göre 25 Aralık Noel olarak kutlanır.

Noel dini bir bayram özelliği taşımasına rağmen ‘yılbaşı’ böyle bir özellik taşımamakta.

Yılbaşı Türkiye dahil çoğu ülkenin kabul ettiği miladi takvimin son gününden ilk gününe geçiş gecesidir.

1 Ocak bu takvime göre yılın ilk günüdür. Hicri Takvime göre ise yılbaşı Muharrem ayının 1′inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir.

NOEL AĞACI NEDİR?

Noel ağaçları Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir. Günümüzdeki Noel ağacının Almanya’nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran bir oyunun ana dekoru, cennet bahçesini temsil eden ve üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacıydı. Adem ve Havva yortusunda (24 Aralık günü) Almanlar evlerine böyle bir cennet ağacı dikerler, üzerine Komünyon’daki kutsanmış ekmeği simgeleyen ince, hamursuz ekmek parçaları asarlardı; bunların yerini daha sonra değişik biçimlerdeki çörekler aldı. Noel mevsiminde ağaçla aynı odada Noel piramidi de bulunurdu. 16. yüzyılda Noel piramidi ve cennet ağacı birleşerek Noel ağacını oluşturdu. 

TÜRKLERİN ADETİ Mİ?

Bundan 10 yıl önce 2009’da dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ,  Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı ile bir programda Noel adeti kabul edilen çam süslemeyle ilgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

Kabul edilenin aksine çam ağacı süslemenin eski bir Türk adeti olduğunu söyleyen dünyaca ünlü Sümerolog Çığ, bu adeti Avrupa’ya Türklerin aktardığını anlattı.

Muazzez İlmiye Çığ, tarihi değiştirecek keşfi şöyle anlattı: “Çam ağacı süslemek tamamıyla Türk adetidir. Yeni Türk devletleriyle münasebetimiz bize yepyeni şeyler öğretiyor. Eski Türklerde yerin göbeğinden göğe kadar bir ağaç tasavvur ediliyor. Bu hayat ağacı. Sümerlerde de var. Bir ucunda göktanrısı duruyor. Türklerde güneş kutsal ama tanrı olarak kabul edilmiyor. 22 Aralık’ta güneş yeniden fazla olarak dünyayı aydınlatmaya başlayacak. Günler uzamaya başlayacak. Türklerin göktanrısı gün ile geceyi tanzim ediyor gökte. Sözde gün ile gece sürekli münakaşa halinde. 22 Aralık’ta gün gecyi yeniyor. Bunu “Yeniden doğuş bayramı”  Türkler kutluyorlarmış. Türkistan’da bir ağaç varmış, akçam, ve bu akçam vaşka yerde yetişmiyormuş. Akçam getirip eve koyuyorlar, akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler verdi, güzel bir yaşam verdi diye Tanrı’ya hediyeler koyuyorlar. Dallarına da ertesi sene için Tanrı’dan niyaz ettikleri şeyler, adak olarak istedikleri şeyler için paçavra veya kurdela koyuyorlar. O günlerde büyük bayram, şenlik yapıyorlarmış. Aileler toplanıyor, büyükler varsa ziyaret ediliyor, özel yemekler yeniliyor, güzel elbiseler giyiliyor. Bu adet Türkler yoluyla Avrupa’ya geçti. Konunun Noel’le alakası yok. İznik Konsili’nde pagan adeti görülen bu adeti İsa’nın doğuşu olarak kabul edelim diyorlar ve bu adet Hristiyanlara geçiyor. Ama ağaç süsleme pek yok, 16. yy’da Almanya’da başlıyor, daha sonra Fransa’ya geçiyor ve dünyaya yayılıyor.”

NOEL BABA KİMDİR?

Noel Baba, Noel arifesini Noel’e bağlayan gece evlere gizlice girerek çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi bir kişidir. Günümüzde kır saçlı, uzun kır sakallı, koca göbekli, sevimli birisi olarak resmedilir. Noel Baba efsanesinin Piskopos Nikola’yı konu alan Hollanda efsanesi Sinterklaas’a dayandığı kabul edilir. Noel Baba’nın hediye getirmesi geleneği ise İskandinav Mitolojisi’ndeki tanrı Odin’e dayandırılır.

TÜRKLER ve NOEL BABA

Doçent Dr. Ömer Kul’a göre Noel Baba:

“Aziz Nicholas bir papazdır. Kudüs’e giden Haçlı Orduları’na destek olmuştur. İslamiyet’ten önce Demre’de doğan Nicholas yaşantısı ve yardımsever olmasından kutsal biri olarak kabul edildi. Aziz kişi, Demre’de yaşarken yoksul insanlara yardım ediyor, onların mahcup olmalarını istemediğinden, ihtiyacı olan eşyaları pencerelerinden, kapılarından veya bacalarından atıyordu.

Türklerde ise, Ayaz Ata diye nitelendirilen kişi bulunduğu toplumun en yaşlısıdır.

Türklerde ise, “Ayaz Ata” diye nitelendirilen kişi bulunduğu toplumun en yaşlısıdır.

Nardugan Bayramı’nda bu kişi ziyaret edilir. “Soğuk Tanrısı” olarak anlatılmıştır. Kış Babası olarak da bilinen Ayaz Ata, göğün altı deliğinden soğuk havayı üfleyerek kışı getirdiği de ifade ediliyor.