Yılmaz Özdil, Çin’den gelecek aşıda geri adım attı

featured

Her fırsatta Batı’yı öven Yılmaz Özdil, Türkiye’nin Sinovac şirketinden aşı almasını eleştirmiş ABD ve Alman aşılarını savunmuştu. Özdil, tepkilerin ardından aşı karşıtı olmadığını ve Çin’den gelen aşıyı vurulabileceğini söyledi.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Bizim TV’de Lale Özan Arslan’ın konuğu oldu. Özdil, koronavirüs ve aşıyla ilgili iddialarını sürdürdü.

Özdil’in konuşmasından satır başları:

-Bugün Türkiye Çin aşısına yöneldi. Çin aşısıyla ilgili bana ‘olacak mısın?’ diyorlar. Olacağım tabi ki. Öncelikle BioNTech, Moderna aşısı olmaya gayret edeceğim. Olamazsam Çin aşısı olacağım. Çünkü bu tür salgınları yenebilmemizin tek yolu aşı. Hepimizin aşı olması gerekiyor.

– Şimdi diyorlar ki “Yılmaz Özdil aşı karşıtı”, öyle bir şey yok. Önce ahlaklı olacaksınız. Ben ise diyorum ki: Bu işin tek yolu aşı olmak. Hepimiz mutlaka aşı olmalıyız.

– Çin aşısı konusuna gelince, tekrar söylüyorum: Ben bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak; insanını, canını, sağlığını, kendi canından daha fazla önemseyen ve bu yüzden kafasında paratoner gibi kötülükleri çekerek bir mücadele yürütüyorum. İnsanımız ölmesin diye. Bu yüzden dedim ki, ne yapalım edelim, seferberlik ilan edelim, bu BioNTech’den alalım.

– Geçenlerde tekrar yazdım. BioNTech aşısını alman da yetmiyor, bu aşı RNA tabir edilen aşı tipi. Klasik anlamda değil, yeni nesil bir aşı tipi. Eksi 70 derecede korunanan, nakliyesi-lojistiği ciddi bir matematik isteyen, hassas, pahalı bir konu. Bununla ilgili yatırımlar yapılması gerekiyor. Mesele Sağlık Bakanı’nın hastanesine aşı getirmekle bitmiyor. Biz bu aşıyı Hakkari’ye, Rize’ye, Siirt’e, Muş’a, her yere göndermemiz gerekiyor.

– Önlem almamız gerekiyor diye kendimizi yırtarken, bu ahlaksız medya hâlâ “Sağlık Bakanı çok şeffaf bilgi veriyor, örnek bir insan, devlet adamı” diyordu.

– Bugün geldiğimiz noktada; Türkiye, BioNTech aşısını satın almaya yetecek maddi güce sahip olsa bile, o aşıyı koruyup, organize etme kabiliyetine sahip değil maalesef… Bu aşıyı Türkiye’ye getirip, dağıtma kabiliyetine sahip olmayan tipler, halkı, Türkiye’deki sağlık sisteminin dünyadaki en iyi sağlık sistemi olduğuna inandırdı.

40 YILLIK DOKTORDAN ÖZDİL’E AŞI DERSİ

Türkiue, 50 milyon doz CoronaVac aşısını almak için Çin ile anlaşmıştı.
Yılmaz Özdil 4 Aralık Cuma günü köşesinde “ÇİN AŞISI” başlıklı bir yazı yazmıştı.

Özdil yazısında Çin aşısının da bugüne kadar “Çin malı” denilerek kötülenmiş kalitesiz ürünlerin bir devamı olduğunu savunmuştu. 

Oysa Batı ülkelerinin yöneldiği mRNA aşıların aksine CoronaVac aşısı daha pahalı ve güvenilir olan inaktif aşı üretme yöntemi ile geliştirildi.

Yılmaz Özdil’e İzmir Tabip Odası önceki Başkanı Dr Suat Kaptaner yanıt verdi. Kaptaner, Özdil ile yaşadığı diyaloğu Veryansın TV için kaleme aldı.

İşte o yazı:

Yılmaz Özdil, Çin’den gelecek aşıda geri adım attı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 2 sene önce

  Saygılarımı öncelikle veryansın tv ailesine sunuyorum.Yılmaz özdil ve Sözcü tayfası hatta ychp tayfası bu ülkeye son yıllarda gelmiş vatansız tayfasıdır Çin alışı kötü diğer aşılar daha iyi diyebilmek için ya bu işin uzmanı olacaksın yada elinde bilimsel veriler olursa yazarsın tenkit etmek kolay ama icraat zordur ben soruyorum Yılmaz Özdilin bu ülkeye ne yapmış yaptığı tek şey 2,500 TL. ATATÜRK kitabını kedi yayınlarından satarak köşeyi dönen biridir asla çok sevdiğim bir yazar olmadığı gibi gerçekleri konuşma gibi bir kuyuda asla yoktur selamlar Çok sevdiğim Saygı duyduğum N. Genç kardeşime iyki veryansın var gerçek haberleri okuyabiliyaoruz

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  AKP’li degilim asla ve de asla da olmayacağım. Bu partinin ozellikle 2014-15 yıllarına kadar bir abd projesi olduğunu, ne zaman ki abd tarafından üstü çizildi, kurtulusu yerli ve milli olmakta bulduguna inanırım.
  Diğer taraftan, solcu olmak anti emperyalist ve anti Amerikancı olmayı gerektirir. Ama ne entersandir ki, bizim ülkemizde natocu-solcu pek coktur. Solcu dediğimiz isimlerin bile damarlarında iste böyle bir amerikanci batici virüs dolaşır.
  Asi karsitlarini elektirige seytan icadi diye karsi vikan yobazlara benzetiyorum. Ve Hakikaten RTE ve akp nefreti-tepkisi, bu ülkede artik ulusal guvenlik sorunu olmaya başladı.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Fahrettin Koca yeni bir açıklama yaptı ve Çin aşısınının yerine başka aşılar getirilecek..

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  ona asiyi vuran vurmus bu saaten sonra bunlara baska asi tutmaz

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Özdil’in aşı konusunda geri adım atması güzel bir gelişme. Şimdi sıra Hulusi Akar’la yürüyüşe çıkmasında. Bu konuda hala aynı konumda mı? İzmirli teyzeler belirler nihai sonucu bana göre.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Ona covid aşısı değil, Atatürkçülük aşısı yapmak lazım. Belli ki yaptırdığı önceki aşı etkisini kaybetmiş.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Bir de kibir aşısı ol be kardeş!
  Alkış almak için alelacele yazılar döşenirsen çuvallarsın işte!
  Hiç gitmediğin görmediğin tarihini bilmediğin dev gibi mazlum ülkeleri TIRIŞKA diye küçümsersin, sonra da Atatürkçü geçinirsin!

  Bilimi , ahlakı üç beş kitap satışına ve alkışa Yaşar tutarsan çuvallarsın kardeşim…

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Bilgiye dayanmayan, sadece bayrak sallayan ve Anıtkabir’in önünde toplanmayı Atatürkçülük sanan büyük çoğunluktan alkış almak için günlük yazılarını hep bağrıyanık bir halkçılığa bağlayan sayın Yılmaz Özdil kelimenin tam anlamıyla çuvallamıştır. Uğur mumcu yazısını yazmadan önce aylarca yıllarca gecesini gündüzüne katıp , Yorucu araştırmalar yaptıktan sonra hazırlardı yazılarını ve kitaplarını. Onun için günümüzde bile yazdığı bir çok kitaplar günceldir ve günümüze ışık tutmaktadır.
  O ve Uğur Mumcu gibi gerçek atatürkçü gazetecilerin kaleminden hiçbir Atatürkçü mazlum ülkelere “tırışkadan ülkeler” benzetmesini okumadı.
  Brezilya, Endonezya, Filipinler, Çin gibi dünyanın hiçbir ülkesine bombalamamış o ülkenin çocuklarını petrol için o ülkenin kaynakları için paramparça etmemiş ülkelere Tırışkan benzetmesi yapamaz. Yılmaz Özdil bunu yapmıştır ve bizim gibi onun ne olduğunu bilenleri yanıltmamıştır.
  Yaşamını çuvallamakla geçirecek böyle devam ederse…

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  O bize degil, kendi kitlesine sesleniyor…Esas aşıyı kendi kitlesine kendisi yapiyor yillardir..Hepsi mutlu mesut yasayip gidiyor…!

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Atatürkçü, antiemperyalist birisine de batı hayranı dediniz ya, helal olsun!!!

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  Allah var agzi iyi laf yapiyor,millete Atatürk sata sata milyoner oldu.Biri din satar bu da Atatürk.Bir Allahin günü de insanlara CHP ve HDP nin gizli ittifakindan bahset,hazirladiklari anayasa taslagindan bahset.Ne geregi var degilmi,neden bulandirsin suyu? Sonra kitap satislari düser.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!