Yılmaz Özdil, Çin'den gelecek aşıda geri adım attı

Her fırsatta Batı'yı öven Yılmaz Özdil, Türkiye'nin Sinovac şirketinden aşı almasını eleştirmiş ABD ve Alman aşılarını savunmuştu. Özdil, tepkilerin ardından aşı karşıtı olmadığını ve Çin'den gelen aşıyı vurulabileceğini söyledi.

Yılmaz Özdil, Çin'den gelecek aşıda geri adım attı
Yılmaz Özdil, Çin'den gelecek aşıda geri adım attı

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, Bizim TV’de Lale Özan Arslan’ın konuğu oldu. Özdil, koronavirüs ve aşıyla ilgili iddialarını sürdürdü.

Özdil'in konuşmasından satır başları:

-Bugün Türkiye Çin aşısına yöneldi. Çin aşısıyla ilgili bana ‘olacak mısın?’ diyorlar. Olacağım tabi ki. Öncelikle BioNTech, Moderna aşısı olmaya gayret edeceğim. Olamazsam Çin aşısı olacağım. Çünkü bu tür salgınları yenebilmemizin tek yolu aşı. Hepimizin aşı olması gerekiyor.

– Şimdi diyorlar ki “Yılmaz Özdil aşı karşıtı”, öyle bir şey yok. Önce ahlaklı olacaksınız. Ben ise diyorum ki: Bu işin tek yolu aşı olmak. Hepimiz mutlaka aşı olmalıyız.

– Çin aşısı konusuna gelince, tekrar söylüyorum: Ben bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak; insanını, canını, sağlığını, kendi canından daha fazla önemseyen ve bu yüzden kafasında paratoner gibi kötülükleri çekerek bir mücadele yürütüyorum. İnsanımız ölmesin diye. Bu yüzden dedim ki, ne yapalım edelim, seferberlik ilan edelim, bu BioNTech’den alalım.

– Geçenlerde tekrar yazdım. BioNTech aşısını alman da yetmiyor, bu aşı RNA tabir edilen aşı tipi. Klasik anlamda değil, yeni nesil bir aşı tipi. Eksi 70 derecede korunanan, nakliyesi-lojistiği ciddi bir matematik isteyen, hassas, pahalı bir konu. Bununla ilgili yatırımlar yapılması gerekiyor. Mesele Sağlık Bakanı’nın hastanesine aşı getirmekle bitmiyor. Biz bu aşıyı Hakkari’ye, Rize’ye, Siirt’e, Muş’a, her yere göndermemiz gerekiyor.

– Önlem almamız gerekiyor diye kendimizi yırtarken, bu ahlaksız medya hâlâ “Sağlık Bakanı çok şeffaf bilgi veriyor, örnek bir insan, devlet adamı” diyordu.

– Bugün geldiğimiz noktada; Türkiye, BioNTech aşısını satın almaya yetecek maddi güce sahip olsa bile, o aşıyı koruyup, organize etme kabiliyetine sahip değil maalesef… Bu aşıyı Türkiye’ye getirip, dağıtma kabiliyetine sahip olmayan tipler, halkı, Türkiye’deki sağlık sisteminin dünyadaki en iyi sağlık sistemi olduğuna inandırdı.

40 YILLIK DOKTORDAN ÖZDİL'E AŞI DERSİ

Türkiue, 50 milyon doz CoronaVac aşısını almak için Çin ile anlaşmıştı.
Yılmaz Özdil 4 Aralık Cuma günü köşesinde “ÇİN AŞISI” başlıklı bir yazı yazmıştı.

Özdil yazısında Çin aşısının da bugüne kadar “Çin malı” denilerek kötülenmiş kalitesiz ürünlerin bir devamı olduğunu savunmuştu. 

Oysa Batı ülkelerinin yöneldiği mRNA aşıların aksine CoronaVac aşısı daha pahalı ve güvenilir olan inaktif aşı üretme yöntemi ile geliştirildi.

Yılmaz Özdil'e İzmir Tabip Odası önceki Başkanı Dr Suat Kaptaner yanıt verdi. Kaptaner, Özdil ile yaşadığı diyaloğu Veryansın TV için kaleme aldı.

İşte o yazı: