Yılmaz Vural’dan veryansın! Üç büyüklerin saltanatının sona ermesi lazım!

Teknik Direktör Yılmaz Vural EURO 2020 tahmininin yanında ayrıca Süper Lig'deki şampiyonluk yarışını da değerlendirdi.

Yılmaz Vural’dan veryansın! Üç büyüklerin saltanatının sona ermesi lazım!

Teknik Direktör Yılmaz Vural futbolun gündemini Yeni Asır’a değerlendirdi. İşte EURO 2020’den, Süper Lig’deki şampiyonluk yarışına kadar Yılmaz Vural’ın o sözleri.:

Hocam Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası’nda boy ölçüşebileceği takımlarla eşleşti. Şansımız ne olur?

Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası’nda bu gruptan kesinlikle çıkacak durumda. Biz İtalya’yı da çelmeleriz, puan alır veya kazanabiliriz. Ben Fransa maçımızı canlı izledim. Hani o kamuoyunda, “Fransızlar bizi küçümsedi, ondan yenildiler” yorumları yapılıyor ya yanlış. Biz Fransızları bağırta bağırta yendik. Deplasmanda da bizi yenemediler. İtalya’ya niye aynı direnci göstermeyelim? Ben bu gruptan lider bile çıkacağımıza inanıyorum. Çünkü Zeki Çelik’le, Merih Demiral’la, Çağlar Söyüncü’yle, Cengiz’le, Umut Meraş’la, İrfan’la, Kenan Karaman’la, Mahmut Tekdemir’le, Kaan’la çok iyi bir genç jenerasyonu yakaladık.

“EN AZ ÇEYREK FİNAL…”

Dünya üçüncülüğü yaşadığımız dönemdeki gibi Şenol Güneş, Milli Takımımızı hem teknik direktör, hem de ağabey havasıyla kucaklıyor. Futbolda motivasyon çok önemlidir. Onun sırrı da Şenol Güneş. İyi bir hava yakaladık. Bu kadro bizi en az çeyrek finale kadar götürür. Daha fazlası olur mu, bence olur.

Sayın Vural, Milli Takım iyi ama ligimiz pek iç açıcısı değil. Avrupa kupalarında nal topladık.

Avrupa Kupaları’nda tarihteki en kötü sezonumuzu yaşıyoruz. Daha önemlisi bunun sonucunun Türk futbolunu olumsuz yerlere götürme tehlikesidir. Eğer G.Saray, Beşiktaş, Trabzonspor ve Başakşehir bugün ve yarın puan alamazlarsa önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım götürememe durumundayız. Avusturya’nın nefesi ensemizde. İşin bir kötü yanı da kulüplerimizin iddialarını yitirdikleri için formalite maçlarında yedek oyunculara yer vermeleri ve ligi hedef seçmeleri. Önce ülkemiz için oynamayı alacağımız her puanın Türkiye’nin puanını artırdığını düşünmeliyiz.

Yılmaz Vural

“FEDERASYON YAPISI DEĞİŞMELİ”

Hocam Sivasspor zirveyi bırakmıyor. Sizce bu işin sonunu getirebilir mi? Büyükler ne yapar?

Sivasspor gerçekten mükemmel futbol oynuyor, Rıza Çalımbay’la zirveyi kolay kolay bırakmayacak gibi görünüyor. Özellikle Türk oyuncularla bunu başarması çok önemli. Beşiktaş için ilk 5 haftada “küme düşer mi?” diye bana sormuştunuz, “Ben şampiyon adayı” demiştim. Nitekim sonuç ortada. Sivas’ı zorlarsa Beşiktaş zorlar. Galatasaray’ın fikstürü iyi. Ama Fenerbahçe için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Ersun Yanal hata yaptı, “şampiyonuz” dedi büyük konuştu. Ama görünen köy kılavuz istemez. Fenerbahçe’nin işi zor. Trabzonspor sakatlardan kurtulursa zirveye yapışır. Başakşehir’i de tabii ki unutmamak lazım.

Türk futbolunun gelişmesi için üç büyüklerin saltanatının sona ermesi gerek. Bakıyorsunuz federasyonun yapısına. G.Saray, Fener ve Beşiktaş’ın 7 oy hakkı var, Anadolu Kulüpleri’nin ise bir. Böyle bir haksızlık hangi ülkede görülmüş? Ayrıca profesyonel futbolcular genellikle bu kulüplerden yetişmiş olduklarından kongrede onlarla birlikte hareket ediyor.

Türk futbolunun gelişmesi, düzelmesi için federasyon Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yardım istiyor, sonra da “Spora siyaset bulaşıyor” yaygarası yapılıyor. Siz düzelteceksiniz futbolu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın futbolun içinden gelmesi büyük şans. 20 milyon genç nüfusumuz var, statlarımız süper daha da yapılmaya devam ediliyor. Öyleyse futbolda kalkınmak için daha ne bekliyorsunuz?.

.

.

.

.