YKS tarihi değişiyor mu? Sınav siyasetin de gündemine girdi

YKS ne zaman yapılacak? YKS tarihi değişti mi? 25-26 Temmuz'da yapılması planlanan YKS'nin yeniden öne çekileceği iddiaları ortalığı karıştırdı. CHP, sınavın öne çekilmemesi çağrısı yaptı.

YKS tarihi değişiyor mu? Sınav siyasetin de gündemine girdi

Koronavirüs nedeniyle ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tekrar öne çekileceği iddiaları ortalığı karıştırdı. Milyonlarca genci ve ailesini yakından ilgilendiren sınav tarihinin öne çekilmesiyle ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) açıklanan tarihte yapılması gerektiğini bildirdi.

Gökçen, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sınavın 25-26 Temmuz’a ertelenmesi kararının makul olduğunu belirtti.

Ancak son günlerde bu tarihin ekonomik nedenlerle yeniden öne alınacağı yönünde söylentiler çıktığına işaret eden Gökçen, bunun öğrencileri kötü etkilediğini savundu.

Gençlerin bütün bir yılını kaybetmeyi göze alarak yaşamını sınava göre programladığını kaydeden Gökçen, üniversiteye geçiş sınavına başvuran öğrencilerin sayısındaki artışa dikkati çekti.

2 MİLYON 528 BİN ÖĞRENCİ GİRMİŞTİ

2009’da üniversite sınavına başvuran öğrenci sayısı 1 milyon 450 bin 582 iken 2019’da bu sayının 2 milyon 528 bin 31’e çıktığına dikkati çeken Gökçen, “2009’da yerleşen öğrenci sayısı 786 bin 677 iken 2019’da bu sayı ancak 904 bin 176’ya çıktı. 15-34 yaş grubunda yalnızca yükseköğretim mezunu olan işsiz sayısı 840 bin iken sınav tam bir psikolojik savaş haline geliyor” ifadelerini kullandı.

Rekabet arttıkça öğrencilerin yalnızlaştığını savunan Gökçen, “Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilerek sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmalı ve milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek bir rezalet önlenmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN SELÇUK: PAZARTESİ AKŞAMI AÇIKLANACAK

YKS ve LGS sınavlarıyla ilgili durumun ne olacağı yönündeki sorusuya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün yaptIğı açıklamada şöyle demişti:

“Bizim konumuz Milli Eğitim olarak LGS’dir. YKS, YÖK ile ilgili. Pazartesi akşam, bununla ilgili bir açıklama olacak. Bu mesele, eskiden olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığının kendi içinde hemen karar verdiği ve bir şekilde tamamlandığı bir süreç değil. 7 Haziran’ı Milli Eğitim Bakanlığı kendi belirledi. Artık bu kararlar, birçok bakanlığın birlikte istişare ederek bazı görüş alışverişlerini yaparak karar vermesi gereken bir şey. Bu durum olağanüstü bir durum. Bilim Kurulu ne diyecek? Sağlık Bakanlığının elindeki tablo nedir? Diğer sektörlerdeki durum nedir? Bütün bunları ele alarak verilmesi gereken bir karar. Pazartesi günü yapılacak toplantının sonunda ortaya çıkan tabloyla ortaya çıkacak.”