Aileler intihar ediyor, devlet seyrediyor! Siyanür satışları hâlâ serbest…

Siyanürden intiharlar bir terör haline geldi. Bugün de İstanbul Bakırköy'de bulunan bir dairede 1'i çocuk 3 kişinin cansız bedeni bulundu. Kaymakamlık olay yerinde siyanür tespit edildiğini açıkladı. Türkiye yeniden siyanür ölümleriyle ayağa kalktı. Yapılan tüm uyarılara ve olumsuz olaylara rağmen internet sitelerinde siyanür satışları hala devam ediyor.

Aileler intihar ediyor, devlet seyrediyor! Siyanür satışları hâlâ serbest…

Siyanüre bağlı ölümler hala yaşanırken, siyanür satışı hala yapılıyor. Sitelerde ürün hakkında bilgi verilirken, satışını yapanların “ürün gizliliği ve kimlik gizliliği” vurgusu da dikkat çekiyor.

Önce İstanbul Fatih’te, ardından Antalya’da ve şimdi de İstanbul Bakırköy’de… Türkiye siyanür ölümleriyle ayağa kalkarken, internet sitelerinde siyanür satışları hala devam ediyor.

Bir internet sitesinde son 24 saatte 555 kişinin bu ürünü aradığı dikkat çekerken, bir başka ürüne de bir kullanıcının “İntihar için tavsiye ilaç diye arattığımda bu sayfaya geldim. Tek seferlik de olsa işe yarıyor” yorumu dikkat çekti.

Siyanür hakkında arama yapan internet kullanıcıları, internet sitelerinde yer alan ürünlerine yaptıkları yorumlar da dehşeti gözler önüne serdi.

SİYANÜRÜN ÖZELLİKLERİ? SİYANÜR NEDİR?

Siyanür yine Türkiye’nin gündeminde. Siyanür, “Hidrosiyanik asit” ya da “prussik asit” olarak da bilinen, son derece toksik maddedir. Siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir. Peki siyanür zehirlenmesinin etkileri neler?

Kimyasal anlamda siyanür, bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içeren bileşiklere verilen isimdir. Siyanürün organik ve inorganik şekilde bulunduğu bilinmektedir. Endüstriyel anlamda üretilip, yine bu alanlarda kullanılan siyanür de oldukça faaldir. Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyen metal tuzlarından meydana gelmektedir. Siyanürün kendisi ve türevleri, zehir maddeleridir.

Siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının genel adıdır. Hepsi şiddetli zehirlidir. En önemlileri, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür. Endüstride ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden, amonyak (NH3) ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilirler.

HCN (Hidrosiyanik asit), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır. 28 santigrat derecede kaynar. Sudaki çözeltisi çok zayıf asittir.

Siyanür ve bileşikleri kimyasal yollarla üretilebildiği gibi, bazı bitkiler ve hayvanlarca da üretilmektedir. Siyanürü doğal olarak üreten birçok bitki, bakteri ve böcek vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

SİYANÜR NASIL ZEHİRLER?

Siyanür kanda bulunan methemoglobin’e irreversible bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksiye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz.

ARAMA MOTORUNDA EN ÇOK SİYANÜR ARAYAN İLLER

 

Yine siyanür… İstanbul’da anne-baba ve çocuk ölü bulundu