'Yoksulluğu sıfıra indirdik' diyen Bakan 'Hay maşallah' tepkisine sinirlendi

"Türkiye'de yoksulluk sorun olmaktan çıktı" sözleri tartışma konusu olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı yeni açıklamada bu kez de aşırı yoksulluğu sıfıra indirdiklerini söyledi. Bakan Selçuk'a tepki gösteren İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, "Hay maşallah" diye karşılık verince, Selçuk da "Evet, hay maşallah" dedi.

'Yoksulluğu sıfıra indirdik' diyen Bakan 'Hay maşallah' tepkisine sinirlendi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM'deki bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamada aşırı yoksulluğu sıfıra indirdiklerini savundu.

TBMM görüşmelerinde muhalefet, halkın satın alma gücünün düştüğünü ve milyonların yoksulluk içinde olduğu eleştirilerine yanıt veren Bakan Selçuk, Türkiye'nin, uluslararası arenadaki gücünün ve göstergelerdeki iyileşmelerin farkında olduklarını belirtti. Selçuk, milletvekillerinin bazılarının bu göstergelerdeki iyileşmeleri görmek istemediğini söyledi.

‘BUNUNLA İFTİHAR EDELİM’

Daha önce tepkilere neden olan "Türkiye'de aşırı yoksulluğun üstesinden geldik" sözleriyle ilgili açıklama yapan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaşımız varken, şimdi bu rakam sıfıra inmiş durumda. Bunu söylemek mi suç? Göreceli yoksulluk demiyorum, aşırı yoksulluk diyorum. Lütfen bununla iftihar edelim. Yaptığımız sosyal yardım programlarıyla, daha adil paylaşımlarla bunu sağlayabildik. İnşallah daha geniş programlar sağlayarak, göreceli yoksulluğun da azaltılması noktasında büyük bir ivme kazanacağız."

'HAY MAŞALLAH'

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da, “Aşırı zenginliği de azaltın Sayın Bakanım” diye karşılık verdi. Selçuk ise “BM Kalkınma Programının verisine göre son 17 yılda 42 basamak yükselerek 54’üncü sıraya geldik” dedi. Bakan’ın bu sözlerine İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Hay maşallah!” diye tepki gösterdi.

Zehra Zümrüt Selçuk, bu sözler üzerine Yaşar’ı şu yanıtı verdi: “Evet, hay maşallah. Lütfen, bunları görelim. 2002’de orta insani gelişmedeydik, 2009’da yüksek insani gelişmeye çıktık, iki senedir çok yüksek insani gelişmedeyiz. Niye olumlu verilerden gocunuluyor?”

'MİLLETİN AKLIYLA ALAY ETMEYİN'

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ise, “Milletin aklıyla alay etmeyin. Nerede yaşıyorsunuz? İşsizler, asgari ücretliler, emekliler, esnaf, çifti açlık sınırının altında” tepki gösterdi.