YÖK'ün Eğitim Fakültesi planının hedefinde hangi dersler var

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından "Son olarak yaptığımız yetki devri ile Eğitim Fakültelerimizdeki öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde artık YÖK değil yükseköğretim kurumlarımızın ilgili kurulları karar verecek" açıklamasında bulundu. Akıllara zorunlu olan 'Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi kalkıyor mu?' sorusu geldi.

YÖK'ün Eğitim Fakültesi planının hedefinde hangi dersler var
YÖK'ün Eğitim Fakültesi planının hedefinde hangi dersler var

VERYANSIN TV

YÖK Başkanı Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni YÖK” olarak üniversitelere “yetki devri” sürecini başlatıp başta Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu gibi kurulların kurulması olmak üzere pek çok konuda düzenlemeler yaparak üniversitelere ‘yetki devri’ gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Saraç’ın açıklaması şöyle:

 Bilindiği üzere Yeni YÖK olarak, üniversitelere “yetki devri” sürecini başlatıp başta Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu gibi kurulların kurulması olmak üzere pek çok konuda düzenlemeler yaparak üniversitelere “yetki devri” gerçekleştirdik.

Bu kapsamda son olarak yaptığımız yetki devri ile Eğitim Fakültelerimizdeki öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde artık YÖK değil yükseköğretim kurumlarımızın ilgili kurulları karar verecek.

Eğitim Fakülteleriyle ilgili bu önemli düzenlememiz üniversitelerimize çok geniş bir hareket serbestisi tanımakta olup bu “yetki devri”, Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karar olarak değerlendirilebilecek niteliktedir.

YÖK'ün yükseköğretimle ilgili konularda genel çerçeveyi çizdikten sonra üst düzeyde düzenleme yapması, daha sonra süreci izleme, değerlendirme ve denetleme ile sürdürmesi doğru olandır.

HANGİ DERSLER HEDEFTE

Saraç'ın her eğitim fakültesine kendi müfredatını belirleme yetkisi tanıması akıllara zorunlu dersleri getirdi.

Eğitim Fakültelerinin birinci sınıfında iki dönem Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi okutuluyor. 

Eğitim Felsefesi, Türk Dili, Türk Eğitim Tarihi gibi dersler okulların müfredatındaki dersler arasında. 

YÖK'ün değişikliğinin ardından üniversitelerin yönetimleri isteklerine göre dersleri çıkarıp yeni ders ekleyebilecek ve bu derslerin içeriklerini kendileri belirleyecek.