Yönetmelik gereği başörtülü öğrenciyi okula almamıştı… Öğretmen tarikatlara hedef gösterildi!

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yönetmeliği uygulayarak 4. sınıf öğrencisini başörtüsüyle sınıfa almadığı belirtilen ilkokul yöneticisi ve öğretmen açığa alınmıştı. Eğitim İş’ten yapılan açıklamada başörtülü öğrencinin velisinin tarikatları arayarak söz konusu öğretmeni hedef gösterdiği belirtildi.

Yönetmelik gereği başörtülü öğrenciyi okula almamıştı… Öğretmen tarikatlara hedef gösterildi!

İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Cemil Atlas İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Nilay P.'nin, yönetmeliği uygulayarak 4. sınıf öğrencisi H.N.H. isimli kız çocuğunu başörtüsüyle okula almadığıbelirtilmişti. Olay bazı gazetelerde "28 Şubat hortladı" başlıklarıyla haber olmuştu.

Ardından ilkokul yöneticisi ve öğretmenin açığa alındığı bildirilmişti.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, İzmir Bayraklı'daki bir ilkokulda, bir velinin açıklamalarıyla kamuoyu gündemine yansıyan iddialar üzerine Bakanlık tarafından inceleme/soruşturma başlatıldığı belirtilmişti.

İlgili haber için tıklayın: İlkokulda türban krizi... MEB öğretmeni açığa aldı!

Konuya ilişkin Eğitim İş’ten açıklama geldi.

ÖĞRETMENLER HEDEF GÖSTERİLDİ

MEB’in öğrencilerin okul içerisinde nasıl giyineceğiyle ilgili yönerge ve kurallarının çok açık olduğunun altını çizen Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu olay üzerinden öğretmenler hedef gösterilemez” dedi. Okul yönetiminin yalnızca, çocuğun sınıftan çıkartılması ve ailesinin çağırılması konusunda daha temkinli davranması yönünde eleştirilebileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Ama sonrasında yaşananlar çok vahimdir. Öğrenci velisinin çevresindeki tarikatlar ve STK’leri arayarak hem okul idaresini hem de öğretmenleri hedef göstermesi suçtur. MEB’ bağlı bir okulda kimse yönetmeliklerin dışında hareket edemez. Yönetmeliği uygulayanlar hedef gösterilemez. Yönetmeliğe göre hareket eden öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik linç kampanyası başlatılamaz.”

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Yönetmelikte, öğrencilere getirilen kılık kıyafet sınırlamaları şöyle sıralandı:

-Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez.
-Okullarda yüzü açık bulunur, saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.
-Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur.