YPG, tutuklu IŞİD’lileri para karşılığı bırakıyor!

IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürülmesinden PKK/YPG reklmanı çıkartılmaya çalışılırken, ABD destekli terör örgütü PKK,/YPG'nin, kamplarda tuttuğu IŞİD'li örgüt üyelerini yüklü miktarda paralarla serbest bıraktığı belirtildi. YPG'nin, uluslararası fonların, kamplardaki IŞİD'lilere dağıtılsın diye verdiği yardım kartlarını para karşılığı sattığı ortaya çıktı.

YPG, tutuklu IŞİD’lileri para karşılığı bırakıyor!

Birleşmiş Milletler ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarından faydalandığı Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre terör örgütü SDG, IŞİD mahkumlarının bulunduğu hapishanelerdeki güvenliği gevşetti.

ÖRGÜTE GELİR KAPISI OLDU

Yerel kaynaklar ise Rakka kuzeyindeki Ayn İsa başta olmak üzere yüzlerce IŞİD’li serbest bırakıldı. DEAŞ’la ilgili önemli tehlikelerden birisi de yine PKK yönetimindeki El Hol kampı. SNHR’ye göre kampta çoğu çocuk ve kadın 70 bine yakın insan var. Bunların bir kısmı IŞİD’li teröristlerin aileleri ve yabancı uyruklu şahıslar teröristler. Ancak kampta Irak ve Suriye’de IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerden zorla göç ettirilen aliler de var. Ortalama bir şehirden büyük bir gözaltı merkezine dönüşen kampta terör örgütü PKK’nın önemli gelir kaynaklarında birisi oldu. PKK/SDG kamplardaki mahkumları büyük miktarda paralar karşılığında serbest bırakıyor. Yerel kaynaklara göre kişi başı istenen ücret 10 bin dolara kadar çıkıyor.

KAMPLARDAKİ UYGULAMALAR

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, ağırlıklı olarak kadın ve çocukların barındığı kamplarda SDG/PKK’ya bağlı sözde polis ve gardiyanların birçok kişiyi işkence ederek öldürüyor. Cinsel saldırılar da hat safhada. Bu tablo örgüt üyelerini de kamplardan kaçmaya yönlendiriyor. SNHR yetkilileri “SDG’nin, kamptaki mültecilerden 45’i kadın olmak üzere en az 583 kişiyi, 2017’nin başından Temmuz 2019’a kadarki süre zarfında bilinmeyen lokasyonlara götürdüğünü belgeledik” ifadelerini kullanıyor. Bu durum örgütün insanları kaçırmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

IŞİD’in terör ideolojisinin kamplardaki varlığını sürdürdüğünü ifade eden SNHR yetkilileri, “SDG bu aileleri, özellikle çocukları rehabilite etmek ve topluma entegre etmek için herhangi bir program uygulamamaktadır. Bu nedenle kamptaki ailelerin çoğu hala aşırılıkçı ideolojiyi taşımaktadır, ki bu da SDG’nin ırkçı uygulamaları ve baskı politikalarından besleniyor” ifadelerini kullanıyor.

SDG/PKK, kampta tutulanlar için uluslararası fonlar tarafından sağlanan yardımları bile örgütü aktarıyor. Kamplardaki ailelere yeterli gıda, su ve ilaç tahsis edilmesine izin vermeyen örgüt, ailelerin ücretsiz olarak alması gereken yardım kartlarını para ile satıyor. Kamptakilere verilmesi gereken hizmetlerin önemli bir bölümü SDG ya da bağlı kişiler tarafından para ile satılıyor.