featured

YSK’ya değil PKK’ya teslim etmişler! PKK sığınağında ilginç belgeler

service

PKK’ya yönelik Kapan operasyonunda, gömülü halde yerel ve genel seçimlere ait, oy sayım cetvelleri ve birleştirme tutanakları gibi YSK’ya teslim edilmesi gereken belgeler bulundu.

PKK’nın yurt içi yapılanmasını çökertmek için yürütülen ‘Kapan’ operasyonu kapsamında Bitlis kırsalında arama tarama faaliyeti yürüten Jandarma ekipleri, arazideki doğal olmayan bir toprak yığını fark etti. Buranın örgütün sığınağı olabileceğini öngörerek kazıya başlayan Jandarma, naylon dosyalarda bulunan onlarca belgeye ulaştı. Kazıda örgütsel doküman ve bazı kişilere ait mahkeme ifade tutanakları ele geçirildi.

Yenişafak’ın haberine göre, yapılan ilk incelemede dosyalarda bulanan kağıtların 30 Mart 2014’te yapılan mahalli idareler seçimi ile 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlere ait belgeler olduğu belirlendi. Belgeler arasında oy sayım cetvelleri ve birleştirme tutanakları gibi Yüksek Seçim Kurullarına teslim edilmesi gereken belgelerin de bulunduğu tespit edildi. Belediye başkanlığı seçimlerine ait mühürlü oy pusulaları da ele geçirilen belgeler arasında.

2014 yılında Güroymak’ta DBP’li Mehmet Emin Özkan ile AKP’li Hüseyin Mutlu arasında yarış yaşanmış, DBP’li aday 32 farkla seçimi kazanmıştı. Ancak DBP’nin seçimde hile yaptığı belirlenmiş ve seçim iptal edilmişti. Yenilenen seçimi yine Özkan kazanmıştı. Özkan, Bitlis Başsavcılığı’nca yürütülen terör soruşturması kapsamında 18 Kasım 2016’da gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Özkan, “PKK’nın amacı doğrultusunda hareket ettiği, PKK’ya yardım sağladığı, belediyenin imkanlarını örgüt lehine kullandığı” gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir kısmı ıslak ve tahrif olmuş belgeleri restore etme çalışmalarına başlayan Jandarma ardından detaylı inceleme başlatarak soruşturmayı genişletecek. Gerekli görülmesi durumunda Yüksek Seçim Kurulu’ndan da teknik ve hukuki destek alınacak. Kapan operasyonunda ele geçirilen belgelerle ilgili incelemeler diğer ilçelerde ve genel seçimlerde de benzer hileler olup olmadığını ortaya koyacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YSK’ya değil PKK’ya teslim etmişler! PKK sığınağında ilginç belgeler

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

  1. 2 sene önce

    Özal Türkiye’nin düştüğü döviz sıkıntısı için şöyle bir cümle kullanmıştı; “Para gelsin de nereden gelirse gelsin”. Bu “pandoranın kutusunu” açan bir hareket başlattı ve devamında ülkenin siyasetine de kara para bulaştı. Daha sonra yavaş yavaş ülke siyasetini ve kurumlarını büyük ölçüde esir aldı. Kara paranın gücünü kullanamadıkları yerlerde çeteler doğrudan vatandaşın oylarına bile el koyabildi. Normal sonuç.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    DBB/HDP/PKK ; adı ne olursa olsun bu partiyi kapatmadığım sürece demokrasimiz zarar görecek…

    Cevapla