Yunan Cumhurbaşkanı bir kez daha çizgiyi aştı…Türkiye’yi 'işgalci' ilan etti

Yunanistan'ın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Kıbrıs Rum Yönetimi ziyareti öncesi bir kez daha Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yaptı. Türkiye'yi KKTC'de 'işgalci' ilan eden Sakellaropulu, "Türkiye buna son vermeli. Kapsamlı çözüm böyle sağlanır" dedi.

Yunan Cumhurbaşkanı bir kez daha çizgiyi aştı…Türkiye’yi 'işgalci' ilan etti

24-25 Eylül’de Brüksel’de yapılacak Avrupa Birliği zirvesi öncesi Yunanistan’dan gerginliği tırmandıracak açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ankara-Atina hattında 'müzakere' tartışmaları yapılırken Yunanistan Türkiye'yi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 'işgalci' ilan etti. 

TÜRKİYE’Yİ KKTC’DE İŞGALCİ İLAN ETTİ

Yunanistan'ın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Kıbrıs Rum Yönetimi ziyareti öncesi "Türkiye buna son vermeli. Kapsamlı çözüm böyle sağlanır. Türkiye'nin tavrı Avrupa Birliği (AB) üyesi devletlerin egemenliklerine ve egemenlik haklarına yönelmekle kalmayıp bölgedeki barış ve güvenliği de tehdit ediyor " açıklamasını yaptı.

Rum Haber Ajansı'na konuşan Sakellaropulu “Ada’daki Türk işgaline (sözde) son verilmesi ve Kıbrıs sorununun, herkes için bağlayıcı ve mümkün olan tek zeminde: BM’nin ilgili kararları ve Avrupa müktesebatının 'Kıbrıs Cumhuriyeti' hükümranlığının tamamında uygulanması zemininde kapsamlı çözüm bulunması maksadıyla müzakerelerin BM çerçevesinde yeniden başlamasını başarmak için Kıbrıs siyasi liderliğiyle sürekli iş birliği içerisindeyiz." diye konuştu.

EOKA MEZARINI ZİYARET EDECEK

Güney Kıbrıs'ta Rum lider Nikos Anastasiadis ile de bir araya gelecek olan Sakellaropulos, Kıbrıs Türklerine yaptığı katliamlarla öne çıkan EOKA’cıların mezarlarını da ziyaret edeceği bildirildi.