Yunan gemisi yiyeceksiz kaldı, balıkçılar yemek taşıdı

Yiyeceksiz kalan Yunan gemisine sivil Yunanlılar evlerinde hazırladığı yiyecek ve içecekleri balıkçı tekneleriyle taşıdı.

Yunan gemisi yiyeceksiz kaldı, balıkçılar yemek taşıdı

VERYANSIN TV

Denizcilik tarihinde bir ilk yaşandı.

14 Ağustos'ta Türk sahasını tahrik eden Yunan Limnos gemisini Kemal Reis fırkayetnimiz engellemişti. Bu sırada küçük bir çarpışma yaşanınca Yunan gemisi yara almıştı.

Olayın ardından gözden kaçan bir ayrıntı Yunan deniz kuvvetlerinin hazırlıksızlığını ortaya koydu. Yara alan gemiye, balıkçı tekneleriyle yaklaşan Yunan halkı yiyecek ve içecek getirdi. Yunan basını olayı, "halkın askerlerine olan jesti" olarak haberleştirdi. Pizza, musakka, ızgara balık gibi taze ev yemeklerinin yanında sebze ve içecekler hazırlayan Yunanlılar, tamamen bağımsız bir biçimde balıkçı teknelerine taşıdığı bu yiyecek ve içecekleri gemiye götürdü.

Veryansın Tv, bu durumu emekli amirallere sordu. Bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadığını, bunu ilk kez duyduklarını söyleyen amiraller, Yunan donanmasının Mısır ile yapılan anlaşmadan sonra hazırlıksız yakalandığını, muhtemelen yiyecek ve içecek tedarikini yapmadan göreve başladığını söyledi. Her şeye rağmen, gemi içerisinde yemek kalmasa bile bu yöntemin kullanılmayacağını söyleyen bir emekli amiral, muhtemelen gemide mürettebata yetecek kadar yiyeceğin kalmadığını, bunun için de halkın devreye sokulmuş olabileceğini, bu olasılığının çok yüksek olduğunu belirtti.

Emekli amiral, “Bu görüntüler Yunanistan’ın ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor. Hazırlıksız bir şekilde görev yapmalarının yanı sıra, ekonomik dar boğazdan geçen Yunanistan birilerinin kışkırtmasıyla Türkiye’ye saldırmaya çalışıyor” sözlerini kullandı.