Yunan polisinin ailesinden ayırdığı 10 yaşındaki Menice, babasına kavuştu

Edirne'den anne- babası ve 2 kardeşiyle geçtiği Yunanistan'da güvenlik güçlerince yakalanan, Afgan Menice Arapzade (10), ailesinden ayrılarak, bir grup göçmenle Türkiye'ye geri gönderildi. Küçük kızını arayan baba Seyid Arapzade, Edirne'ye gelip, Pazarkule Sınır Kapısı bölgesinde Menice ile buluştu. Afgan aile, Konya Ereğli'ye gitti. Yaptığı görüşmelerde kızının Pazarkule Sınır Kapısı bölgesinde olduğunu öğrenen baba Arapzade, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ile birlikte Menice'yle bulaşacağı alana gitti. Burada bir süre bekleyen baba Arapzade ile Menice, kavuşurken, birbirine sarıldıklarında duygusal anlar yaşandı.

Yunan polisinin ailesinden ayırdığı 10 yaşındaki Menice, babasına kavuştu

Avrupa’ya gitme hayali kuran Afgan Arapzade ailesi, bir grup göçmenle Edirne‘deki Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçti. Ancak 3’ü çocuk 5 kişilik aile, Yunanistan’da güvenlik güçlerine yakalandı. Arapzade ailesinden anne- baba ve 2 çocuğu araca bindirilirken, ailenin 10 yaşındaki kızları Menice de başka göçmenlerin bulunduğu araca bindirildi. Bu sırada ailesiyle bağlantısı kopan Menice, beraberinde olduğu göçmenlerle Türkiye’ye geri gönderildi.

Ailesini kaybeden Menice, yaşadıklarını gözyaşlarıyla DHA ekibine anlatarak, yardım istedi. Anne- babası ile kardeşlerinin hayatlarından endişe ettiğini söyleyen Menice Arapzede, “Ailemi çok özlüyorum. Burada herkesin ailesi var, benim yok. Biz onlara ne yaptık? Neden ailemle beni ayırdılar? Annemi, babamı, kardeşlerimi bulmak istiyorum. Okumak, eğitimimi tamamlamak istiyorum. Yunan polisi, cep telefonu ve paralarımız ile eşyalarımızı aldı. Yunan polisi çok kötü davrandı, herkesi dövüyorlar” dedi.

KIZINI İSTANBUL OTOGARI’NDA BİLE ARAMIŞ

Menice’nin ailesinin kaybettiğini DHA’nın duyurmasının ardından Edirne Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, harekete geçti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de devreye girmesiyle Menice’yi arama çalışmaları genişletildi.

SEVİNÇ GÖZYAŞLARI

Haberin duyulmasının ardından küçük kızını arayan babası Seyid Arapzade, Edirne’ye gelerek, Afgan gruplara ulaştı. Yaptığı görüşmelerde kızının Pazarkule Sınır Kapısı bölgesinde olduğunu öğrenen baba Arapzade, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ile birlikte Menice’yle bulaşacağı alana gitti. Burada bir süre bekleyen baba Arapzade ile Menice, kavuşurken, birbirine sarıldıklarında duygusal anlar yaşandı.

Baba Seyid Arapzade de kızına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söylerken gözyaşlarına hakim olamadı. Baba Arapzade, “Ben kızımı çok aradım ama sonunda buldum. Eşim ve 3 çocuğum Konya’nın Ereğli ilçesinde kalıyoruz. Yunanistan’a geçtiğimizde bize çok kötü davrandılar. Kızımı orada kaybettim ama Türkiye’de buldum,çok mutluyum. Kızımı çok özledim. Ben Konya Ereğli’de kalıyorum. Menice’nın kardeşleri, annesi de orada, kızımı bekliyorlar. Hepinize teşekkür ederim. Bundan sonra Türkiye’de yaşamak istiyoruz” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Bilgin Özbaş, Menice Arapzade’ye el yapımı bez bebek hediye etti. Özbaş, “Kızımız Menice’yi çok aradık ama sonunda bulduk. Afgan Arapzade Ailesi’nin Türkiye’de geçici oturma izni var. Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın talimatları doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılayarak, Konya’ya göndereceğiz” dedi.

‘BİR AN ÖNCE ANNEME SARILMAK İSTİYORUM’

Menice Arapzade ise babasına kavuşmasının mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Şimdi babama kavuştum, çok mutluyum. Çok üzüldüm, çok aradım; ama sonunda babama kavuştum. Şimdi sıra annem ve kardeşlerime kavuşmak. Bir an önce anneme sarılmak istiyorum” dedi.

MENİCE, TÜRKÇE ÖĞRETMENİ OLMAK İSTİYOR

Afganistanlı Menice Arapzade, Edirne’de kavuştuğu babası ile hasret giderdi. Küçük kız, “Babama kavuştuğum için kendimi çok iyi hissediyorum. Ailem yanımda olmadığı zaman kendimi çok kötü hissediyordum. Babam yanımda çok mutluyum. Ailem yanımda olmadığı zaman çok korktum ama anne babama kavuşacağıma inanıyordum. Babamı buldum, Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine çok teşekkür ederim. Yunanistan’da olsaydım böyle bir şey yapmazlardı. Her çocuğa vuruyorlardı, annelerine vuruyorlardı. Ben annemi çok özledim hemen anneme gitmek istiyorum” dedi.

Türkiye’de okuyup Türkçe öğretmeni olmak istediğini söyleyen Menice, “Ben artık Yunanistan’a gitmek istemiyorum çünkü bize çok kötü davranıyorlar. Sınır kapılarını açıp bizi Avrupa’ya da göndermediler” diye konuştu.

Buluşmanın ardından araca binen baba-kız, alandan ayrıldı.