Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın kronik Türk düşmanlığı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Navarin Deniz Savaşı yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada Rumları ayrılıkçılığa zorlayan Batılı ülkelere minnetini belirtti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın kronik Türk düşmanlığı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Navarin Deniz Savaşı yıl dönümü için Yunan Deniz Kuvvetlerinde yaptığı konuşmada adeta Türkiye’ye mesaj verdi. Pavlopulos Batılı ülkelerin Osmanlı’ya karşı gerçekleştirdiği katliamın yıl dönümünde Yunanistan’ın Avrupa’nın sınırlarını koruduğunu belirtti.

Yunanistan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde 20 Ekim 2019 tarihinde “Navarin deniz savaşı kutlama etkinlikleri çerçevesinde cumhurbaşkanının Psara Fırkateyni ziyaretinde yapmış olduğu konuşma” başlığı ile yer alan haberde “Bugün Yunanistan’ı, halkımızı ve ulusumuza savunmak için benden daha iyi biliyorsunuz ki hiç kimseden yardım istemiyoruz. Bugün burada tüm müttefiklerimize ve komşu Türkiye’ye gönderdiğimiz mesaj budur.” ifadeleri yer aldı.

Yuanistan Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

“Modern Yunan Devleti’nin başlangıcını teşkil eden Navarin Deniz Savaşı’nın büyük yıl dönümünü bugün sizinle birlikte kutluyorum. Bundan dolayı kıvanç ve mutluluk duyuyorum. Bugün sizin sayenizde Yunanistan  sadece kendi sınırlarını gururla korumakla kalmayıp  sınırlarımızın ötesinde Avrupa Birliği sınırlarını da korumuş oluyorsunuz.

Ve hepsinden önemlisi barışı sağlamlaştırma ya katkıda bulunarak özgürlüğü, uluslararası ve Avrupa yasalarını da savunmuş oluyorsunuz.

Bugün burada bulunuyorum Çünkü Navarin deniz savaşı bizlere bazı şeyleri öğretmesi gerekir. O dönemde gücümüz yoktu. Zamanın İşgalcisine ve Fatih’in e karşı savaşma gücümüz yoktu. Bu yüzden yanımızda olan müttefiklerimize ihtiyacımız vardı. Bugün ise bazı şeyler değişti. Bu sadece zaman değiştiği için değil aynı zamanda silahlı kuvvetlerimizin koşullar karşısında da geçirdiği değişimdi.

Bugün Yunanistan’ı, halkımızı ve ulusumuza savunmak için benden daha iyi biliyorsunuz ki hiç kimseden yardım istemiyoruz. Zaten bunu her gün uygulamada da gösteriyorsunuz ve sadece bunu değil daha önce de söylediğim gibi uluslararası  ve Avrupa hukukunu da  savunuyorsunuz.

 Bugün burada tüm müttefiklerimize ve komşu Türkiye’ye gönderdiğimiz mesaj budur…

…Biz Yunanlılar buradayız ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Sizler buradasınız ve her gün mücadelenizi sürdürüyorsunuz. Sizler barışın bekçilerisiniz ve aynı zamanda Yunanistan’ın ve Avrupa birliği deniz sınırlarının da koruyucularısınız aynı zamanda da uluslararası hukukun. Ne zaman çağrılırsanız bu borcu ödemeye hazır olduğunuzu biliyorum.

Ama her şeyden önce hepimiz adına halkımız adına ulusumuz adına size teşekkür ettiğimizi ve sizinle gurur duyduğumuzu söylemek için buradayım. Üstün savaşçı generalimizin her zaman sizin ile olmasını diliyorum. Son olarak sizi korumak ve desteklemek için Aziz Nikolas daima  yanınızda  olsun.”