Yunanistan göçmen akını sonrası tatbikat başlattı

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri Meriç nehri yakınlarında askeri tatbikata başladı. Tatbikatın amacının, Yunanistan'ın sınırlarına akın eden mültecileri caydırmak olduğu ifade ediliyor.

Yunanistan göçmen akını sonrası tatbikat başlattı

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen mülteci akını sonrası kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yer aldığı kapsamlı bir tatbikata başladı. Meriç sınır bölgesinden Ege’nin en uç bölgesine kadar uzanacak tatbikatın amacının, Yunanistan’ın sınırlarına akın edecek mültecileri caydırmak olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bu amaçla başkent Atina ve Selanik’ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi’ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin manevralar yapacağı açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın mülteci “püskürtüldü” ve son 48 saat içinde sınırı geçmeyi başaran ve gözaltına alınanların sayısı 98’e çıktı.

Yunan sınırını yasa dışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle yargılananlara en az 3,5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

BİR ÇOCUK ÖLDÜ

Aynı anda Midilli adasına ulaşmaya çalışan ve içinde 48 mültecinin bulunduğu bir lastik botun, Yunan kara sularına girdiği anda batması sonucunda bir erkek çocuğun boğularak can verdiği açıklandı.

Son 24 saat içinde ise 500 mültecinin Midilli adasına geçmeyi başardığı belirtiliyor.

SINIRA GİDECEKLER

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, AB Konseyi Başkanı Charles Michel; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Layen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’yle birlikte yarın Meriç sınırını ziyaret edeceği açıklandı.