Yunanistan ile ABD tatbikat mı yapıyor? Cem Gürdeniz son gelişmeleri anlattı

Amiral Cem Gürdeniz katıldığı televizyon programında Yunanistan'ın Navtex ilan etmesini ve ABD ile yaptığı tatbikatı değerlendirdi.

Yunanistan ile ABD tatbikat mı yapıyor? Cem Gürdeniz son gelişmeleri anlattı
Yunanistan ile ABD tatbikat mı yapıyor? Cem Gürdeniz son gelişmeleri anlattı

VERYANSIN TV

Amiral Cem Gürdeniz, Habertürk canlı yayınında Yunanistan ile yaşanan gerginliği değerlendirdi. 

Yunanistan'ın ABD ile yaptığı tatbikatın abartıldığını belirten Gürdeniz, Yunan politikacıların iç siyasetleri gereği Türkiye karşıtı açıklamalarda bulunduğunu ancak sahada Türk güçleri ile kıyaslanamayacağını belirtti.

İşte Güreniz'in açıklamaları:

'ORUÇ REİS'İN YANINA YAKLAŞAMADILAR'

Öncelikle şunu söyleyeyim ortada büyük bir tatbikat yok. Ben söyleyeyim size Yunanların yaptığı Girit’in batısında Amerikan gemisi ile PASSEX (geçiş tatbikatı) yaptılar. Bu NATO usulü zaten Girit’in batısı tartışmalı bir alan değil onu istedikleri gibi yapsınlar ama Yunan kamuoyu bunu nasıl lanse ediyor… ‘Efendim Amerika yanımızda büyük tatbikat yapıyoruz’… Geçiniz bunları Türkiye ne yaptı. Türkiye bu şekilde Yunanistan’ın tehditkar söylemleri devam ederken az önce siz okudunuz Dendias’ın (Yunanistan Dışişleri Bakanı) neler dediğini… Ne diyor ‘Yunanistan’ın egemenlik hakkı Yunanistan kendisine meydan okunurken masaya oturmazmış’ Peki efendim oturmayalım. Öyle bir kafa yapıları var ki sanki Ege ve Doğu Akdeniz tapulu malları. Bu meşhur Seville haritasındaki koordinatlar çizilmiş ‘Türkler oraya giriyor vay barbar Türkler yayılmacı Türkler’ böyle bir şey olabilir mi? O yüzden Amerikan gemisi ile USS Winston Churchill ile PASSEX yaptılar, bunu tatbikat diye büyüterek lanse ediyorlar.

Dün Navtex yayınladılar ‘tatbikat yapacağız Oruç Reis’in sahasına gireceğiz’ dediler. Evet bugün gördük Oruç Reis’in 150 mil yakınına bile yaklaşamadılar 

Türkiye bugün İtalya ile iki ayrı ‘passage exercise’ (Passex) yaptı. Bunlarda biri Girit'in güneyi diğeri Navtex sahası içinde ve doğusundaydı. Hem de iki ayrı sahada. Siz diyorsunuz ya ‘Türkiye de tatbikat yaptı’. Türkiye’nin yaptığı da o, İtalyan gemisi ile çok güzel iki ayrı geçiş tatbikatı yaptılar ve Yunan fırkateyni gelip izledi. Bu tabiki esasında Türk deniz kuvvetlerinin bölgedeki ağırlığını gösteriyor. AB için kritik bir gün Almanya’nın Dışişleri Bakanı geliyor. ‘Ateşle oynanıyor, şudur budur’ diyor bir bakıyorsun Türk gemisi İtalyan gemisi ile PASSEX yapıyor.

'YUNAN TEZLERİ KABUL EDİLEMEZ'

Kamuoyunda çok büyük bilgi kirliliği var. Türkiye’nin buradaki manevraları doğrudur. Türkiye’nin 27 Ağustos’a uzattığı Navtex’ine karşı kendi kamuoyunu tatmin için onlarda Navtex yayınladı. Ama bakın dikkat edin deniz sathında bir tatbikat yapamıyorlar gemi ile gelemiyorlar oraya. Ne ile geldiler 2-3 tane uçakla. Şimdi bu yüzden bu işlere denge ile bakalım her iki tarafın özellikle Yunanistan’ın Türk kamuoyuna karşı kendi kamuoyunu desteklemeye ihtiyacı var. Muhalefet büyük bir baskı yapıyor iktidara. Almanya’nın durumunu da takdir ediyorum çünkü Yunanistan Almanya’nın şu anda üvey çocuğu, ona verdiler ‘sen bak bu çocuğa’ dediler. Başından beri o ilgilendi  borcu ile o ilgilendi AB'nin en güçlü ekonomisi olarak siyasetle master olarak en güçlü… Fransa'ya da şu rol verildi ‘sende Türkiye’nin üstüne git gerekirse sert söylemlerle savaş gemisi göndererek Kıbrıs’a uçak göndererek yani bir nevi Fransız gambot diplomasisi uygulayarak Türkleri caydır’ görevi verildi. Böyle bir görev paylaşımı var biri iyi polis biri kötü polis. Ben size söyleyeyim bugüne kadar Yunanistan’da Berberakis bir şey söyledi dedi ki ‘bu çok uzun süren bir kriz evet çünkü geçmişte Avrupa Atlantik blok Türkiye’ye baskı yapardı Yunanistan’a baskı yapardı aman büyütmeyin işi ayrılın derdi’ ama bu Akdeniz’deki olay ayrılma boyutunu geçti. Yunanistan Türkiye’yi Kıbrıs’la birlikte Anadolu’ya sıkıştırmak istiyor yani koskoca bir alanı almak istiyor ve Türkiye de ‘vermem’ diyor işin özü bu. Şimdi bu olayın ‘ben razı oldum gelin vereyim’ demekle alakası yok. Bize ne diyorlar ‘uluslararası hukuka uyun’ yani ne demek istiyorlar ‘bu haritaya uyun’ jeopolitik olarak Akdeniz’den çıkın bunu istiyorlar. Türkiye buna karşı hamlelerini yapınca kötü çocuk oluyor işin özü bu. O yüzden Dış İşleri'nin Alman Bakana ne diyeceğini biliyorum ben. Diyecekler ki 'Yunanistan’ı ikna et, bu kafa yapılarını değiştirsinler'. Hâlâ kafaları Pontus’ta Konstantinopolis’te yok efendim ‘Ege Yunan gölüdür, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin işi yok’ Bu kafa yapısında oldukları sürece Türkiye geri adım atmaz bu muhalefet, iç politika işi değil bu Türkiye’nin geleceği. Çok ciddi sonuçları var yani Ege’de Kardak yüzünden savaş eşiğine geldi iki ülke aynı anda geri çekildiler ama o olayın yarattığı etki ile bu olayın yaratacağı etki çok farklı. Ege küçücük bir deniz alanı Doğu Akdeniz’de dev bir alandan ve bizden çalınmak istenen 150.000 km’den bahsediyorum buna kimse evet diyemez o bakımdan Yunanistan’ın ikna edilmesi bu süreçte şart.