Yunanistan ve FETÖ, Türk bahriyesinde korona çıksın diye bekleşiyor!

Yunan basını Türk Donanması'nda koronavirüs salgını olduğunu iddia etti. Sosyal medyada kendini 'denizci subay' olarak gösteren çok sayıda FETÖ hesabı da bir süredir benzer kara propagandayı gündeme getiriyordu. Yunan basınıyla FETÖ'cüler ortak kampanyası dikkat çekti. Öte yandan ABD ve Fransa'nın ünlü askeri gemilerinde salgın çıkarken başarılı tedbirler sayesinde Türk Donanması'nda görünmediği belirtildi.

Yunanistan ve FETÖ, Türk bahriyesinde korona çıksın diye bekleşiyor!

Veryansın Tv

Yunan basınında çıkan haberlerle, FETÖ’nün Türk Donanması’na yönelik kara propagandası arasındaki benzerlik dikkat çekti.

Yunanistan’da yayınlanan Realnews isimli gazete, son birkaç haftadır Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının hareketlerinin olağandışı olduğunu, bu kapsamda unsurların büyük bir kısmının liman açığında veya körfezlerde demirde bulunduğunu öne sürdü. Gazete, bunun nedenini Türk gemilerinde çok sayıda koronavirüs vakasının olmasına bağladı.

Gazetenin iddiasına göre, Yunan Genelkurmay yetkililerinin yaptığı analizde Türk gemilerinin liman açıklarında demirli olmasında iki sebep olabileceği, birincisinin mürettebatı izole ederek harekâta hazırlık durumunu sürdürmek olduğu, ikincisinin ise mürettebatın içinde geniş çaplı koronavirüs vakasına rastlandığı iddia edildi.

Yunan gazetesi o kadar ileri gitti ki Türk gemilerinde yiyecek sıkıntısının dahi baş göstermeye başladığını öne sürdü.

DENİZ KUVVETLERİ’NİN KORONA STRATEJİSİ

Ancak Yunan gazetesinin iddiasının aksine ABD’nin Theodore Roosevelt ve Fransız Charles De Gaulle uçak gemilerinde görülen salgın Türk Donanması’nda yaşanmadı.

Deniz Kuvvetleri, mart ayında koronavirüs salgınına karşı, belirli sayıda fırkateyn, hücumbot, korvet ve denizaltıyı seyre çıkararak kara ile bağlantısını kesmişti. Bu yolla kuvvetlerin salgından etkilenme ihtimali ortadan kaldırıldı. Deniz karantinası uygulaması kapsamında seyirdeki gemilerin bütün ihtiyaçları 4 lojistik gemi ile karşılanıyor.

İKİ AMFİBİ TABURUNA TEDBİR

İki amfibi taburuna da limanda karantina tedbirleri uygulandı. İki amfibi gemide karantinaya alınan gemi personelinin karayla bağları kesildi. Virüs salgınının kuvvetlere yönelik olası zararlarını en aza indirmek üzere Deniz Kuvvetlerinin gözde SAT ve SAS komandolarına yönelik de karantina tedbirleri uygulandı. SAT ve SAS komandoları, hijyenik ve sağlıklı koşulların oluşturulması ve korunması (sanitasyon) amacıyla karantinaya alındı. Yine uçak ve helikopter pilot ve bakım personeline de sanitasyon uygulaması kapsamında karantina tedbirleri uygulandı.

ABD’NİN MEŞHUR GEMİSİNDE KORONA KRİZİ

Öte yandan Pasifik bölgesinde görevde bulunan ABD’nin “USS Theodore Roosevelt” uçak gemisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını baş gösterince ABD Deniz Kuvvetleri’nde kriz çıkmıştı.

Gemi komutanı Brett Crozier, cuma günü gemideki personelde Kovid-19 virüsü tespit edildiği ve personelinin tamamının karaya çıkarılmasına ilişkin Amerikan Donanması’na gönderdiği mektubu, aynı zamanda basına ve komuta zincirinin dışındaki kişilere de gönderdiği gerekçesiyle görevinden alınmıştı.

CHARLES DE GAULE DÖNÜYOR

Charles De Gaule uçak gemisinde de koronavirüs şüphesiyle 40 denizcinin karantina altına alınmıştı. Bunun üzerine gemi, Atlantik Okyanusu’ndaki görevini yarıda bırakıp Fransa’ya dönmek zorunda kalmıştı.