Yunanistan’a ‘şantaj’ taktiği verdi: Türkler F-16’ları istiyorsa Kıbrıs’tan çıksın

Türkiye aleyhindeki açıklamalarıyla bilinen eski Pentagon yetkilisi, American Enterprise Enstitüsü Araştırmacısı Michael Rubin, Yunan gazetesi Ekathimerini'de kaleme aldığı yazıda Yunan hükümetine çağrı yaptı. Rubin, Yunanistan’ın ABD’ye ‘F-16 satışı için Türk kuvvetleri Kıbrıs’tan çekilmeli’ talebinde bulunması gerektiğini söyledi.

featured

VERYANSIN TV

Pentagon’un psikolojik savaş elemanı, American Enterprise Enstitüsü Araştırmacısı Michael Rubin, Yunan gazetesi Ekathimerini’de kaleme aldığı yazıda Yunanistan’a akıl verdi.

Rubin, Yunanistan ve Rum kesiminin elinde koz olduğunu, Yunanistan’ın Dedeağaç’taki Amerikan varlığıyla Türkiye ile stratejik açıdan eşit konuma geldiğini iddia etti.

“Kıbrıs, insani operasyonlar ve Doğu Akdeniz’in güvenliği açısından stratejik bir varlık haline geldi” diyen Rubin, bu nedenle Yunan hükümeti ve Rum kesiminin ABD Kongresi’ne Türkiye’ye F-16 satışıyla ilgili bazı taleplerde bulunmasını istedi.

‘KONGRE DE AYNI FİKİRDE OLABİLECEĞİNİ GÖREBİLİRLER’

Rubin’e göre Yunanistan, Türkiye’ye F-16 satışı konusunda ABD’den Türk ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesini isteyebilir.

Rubin, Yunanistan’ın ABD’ye ‘Türkiye adaya 40 savaş uçağı ve 40 bin işgal askeri konuşlandırmak istiyor. Neden askerlerini geri çekerken 20 adet F-16 alabileceğini ve adaya yerleşmiş olan 250.000 Türk’ü geri gönderdiğinde diğer 20 adet F-16’yı alabileceğine dair bir yasa çıkarmıyorsunuz?’ talebinde bulunabileceği yorumunda bulundu.

Kongre’nin de aynı fikirde olabileceğini dile getiren Rubin “Yunan ve Kıbrıslı yetkililer yeterince sık ve yüksek sesle sorarlarsa Kongre’nin de aynı fikirde olabileceğini görebilirler” ifadelerini kullandı.

‘DİPLOMATİK OLARAK SERT DAVRANMALI’

Yunanistan ve Rum kesimini sert davranmaya davet eden Rubin, “Biden, Erdoğan’ın kendi parlamentosunun onayladığı yasayı gerçekten imzalamasını sağlamak için F-16 satışını hızlandırmaya çalışırken, Yunanistan ve Kıbrıs, Türkiye’nin taktik kitabından bir sayfa almalı ve diplomatik olarak sert davranmalı. Bir açılış var. Öncelikle F-16 satışıyla ilgili herhangi bir zaman dilimi yok. Erdoğan’ın şikayet etmesi pek mümkün değil: Bu arada birçok söz vermesine rağmen, hükümetinin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması 22 ay sürdü” diye yazdı.

 

Yunanistan’a ‘şantaj’ taktiği verdi: Türkler F-16’ları istiyorsa Kıbrıs’tan çıksın

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!