Yunanistan’a Ayasofya yanıtı

İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde Ayasofya'da Fetih Suresi okutulmasına 'Erdoğan’ın büyük meydan okuması: Konstantinopolis’in düştüğü günde Ayasofya’da dua' diye tepki gösteren Yunanistan'a Türk Dışişleri'nden yanıt geldi.

Yunanistan’a Ayasofya yanıtı

İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünde, yıllardır ibadete kapalı olan Ayasofya’da dün Fetih Suresi okunması Yunanistan’da gündem olmuştu. Yunan basını olayı “Erdoğan’ın büyük meydan okuması: Konstantinopolis’in düştüğü günde Ayasofya’da dua” başlıklarıyla verdi. Yunan yetkililerinde de Ankara’ya Ayasofya tepkisi geldi.

Yunanistan’dan gelen açıklamalara Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yanıt verdi.

Aksoy şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’da her Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra Yunanistan beyhude ve hiçbir sonucu olmayacak açıklamalar yapmaya devam etmektedir.

Avrupa’da minarelerden ezanların yükseldiği ve karşılıklı saygı ilkesinin öneminin anlaşıldığı bir dönemde, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi olan Yunanistan’ın Ayasofya’da Kuran-ı Kerim okunmasından rahatsız olması bu ülkenin içinde bulunduğu psikolojinin anlaşılması açısından ibretliktir.

Kovid-19 salgınını bahane ederek Batı Trakya’da yüzyıllardır okunan ezanı susturmaya yeltenen çevrelerin çabaları hala hafızalarda tazedir.

Türkiye, Ayasofya’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine, ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırı hareket etmiştir. Türkiye’nin bir miras unsuru olan İstanbul Tarihi Alanları’na gösterdiği titizlik ve özen sayesinde bu eserler bugünün nesillerine ulaşmıştır.

Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın önemli bir değeri olarak kalacak ve korunmaya devam edilecektir.

Yunanistan’ı tarihsel komplekslerinden arınmaya davet ediyoruz.”