Yunanistan’dan ‘Azerbaycan’ adımı

Yunanistan Bakü Büyükelçisi Nikos Piperigos'u Atina'ya çağırdı. Atina yönetimi gerekçe olarak Azerbaycan'ın Yunanistan hakkındaki açıklamalarını gösterdi.

Yunanistan’dan ‘Azerbaycan’ adımı

Karabağ cephe hattında Ermenistan’ı destekleyen Yunanistan Bakü Büyükelçisi Nikos Piperigos'u Atina’ya çağırdı. Gerekçe olarak Azerbaycan'ın Yunanistan’a tepki gösteren açıklamaları gösterildi. 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Azerbaycan hükümeti tarafından, Yunan devletinin terörist savaşçıları toplama girişimlerine ve Yunanistan’da Azerbaycan’a yönelik siber saldırılara hazırlık konusunda Yunan devletinin tolerans gösterdiği yönündeki tamamen var olmayan ve hakaret edici iddiaları takiben, Yunanistan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Nikos Piperigos, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın kararıyla istişareler için Atina’ya çağrıldı.” İfadelerine yer verildi.

Yunanistan'ın Azerbaycan Büyükelçisi Nikos Piperigos 2 Eylül'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlam Aliyev'e güven mektubu sunmuştu. 


Cumhurbaşkanı Aliyev,Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlikle ilgili olarak “Türkiye Azerbaycan'ı her konuda destekliyor ve biz de onları Doğu Akdeniz'deki keşif konuları dahil her konuda destekliyoruz. Tutumumuzu bilmenizi istiyorum.” İfadelerini kullanmıştı.