Yunanistan'dan büyük provokasyon hazırlığı!

Türkiye'nin burnunun dibindeki adalar üzerinde faaliyetlerini artıran Yunanistan'ın yeni bir provokasyona harılandığı öğrenildi. Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou'nun Meis Adası'nın sözde 77. kurtuluş yıldönümü sebebiyle adayı ziyaret edeceği bildirildi.

Yunanistan'dan büyük provokasyon hazırlığı!

VERYANSIN TV

Doğu Akdeniz'de tansiyonu yükseltmeye devam eden Yunanistan, Türkiye'ye en yakın kara parçası olan ve silahsız olması gereken Meis Adası'na geçen haftalarda asker çıkarmıştı. Olayın fotoğrafları Yunan basınında yer almıştı. Ardından Yunan askerlerin adada marş okuduğu videolar servis edilmişti. Görüntüler Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimi artırmışken Yunanistan yeni bir hamle yaparak, Meis'in yanı başındaki Türk egemenliği içindeki Karaada'ya asker çıkardı.

Yunanistan'ın yasadışı adımları sürerken Atina'nın eni bir provokasyon için hazırlık yaptığı öğrenildi. Yunan basınında yer alan haberlere göre Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou'nun Meis Adası'nın sözde 77. kurtuluş yıldönümü sebebiyle yarın (13 Eylül) adayı ziyaret edeceği duyuruldu.

Türkçe adı Kızılhisar olan Meis Adası, Türkiye kıyılarından Antalya'nın Kaş ilçesine sadece 2,1, Yunanistan'ın ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Yunanistan'ın uluslararsı hukuka aykırı biçimde adımlar attığı adaların Türk egemenliğinde olduğunu belge ve haritalarla açıklamıştı.