Yunanistan'dan 'Kariye Müzesi' açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Fatih’te bulunan Kariye Müzesi’nin ibadete açılması kararının 'uluslararası topluma yönelik bir meydan okuma' olduğunu iddia etti. Bakanlık açıklamasında kararı "provokasyon" olarak nitelendirildi.

Yunanistan'dan 'Kariye Müzesi' açıklaması

Yunanistan Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Bu, uluslararası topluma yönelik bir meydan okuma daha. Türkiye, azınlık haklarına saygı duyduğu ve toplumunun çok dinli olduğu konusunda periyodik açıklama yapmasına rağmen topraklarındaki UNESCO dünya mirası eserlerine yönelik uluslararası yükümlülüklerini ihlal ediyor" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada kararın "dünyanın her yerindeki dindar insanlara ve dünya medeniyetine ait anıtlara saygı duyan tüm uluslararası topluma karşı bir provokasyon olduğu" savunuldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, İstanbul'daki Kariye Camii'nin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına yönelik 1945 yılına ait Bakanlar Kurulu kararının Danıştay 19'uncu Dairesi kararı ile iptal edilmesi üzerine Kariye Camii'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek ibadete açılmasına karar verilmişti.

6'NCI YÜZYILDA YAPILDI

6'ncı yüzyılda Kariye Kilisesi olarak inşa edilen bina, İstanbul'un fethinden sonra 1511 yılında Sultan II. Bayezid'in sadrazamlarından olan Atik Ali Paşa tarafından camiye çevrilerek 'Atik Ali Paşa Camii' veya 'Kariye Camii' olarak anılmaya başlamıştı. Bakanlar Kurulu'nun 2 Ağustos 1945 tarihinde aldığı kararla müzeye çevrilen Kariye Camii, Danıştay 19'uncu Dairesi'nin 2019 yılında aldığı kararla ibadete açılacak.