Yunanistan’dan ‘makbul Türkiye’ tarifi… Atina ajandasını açık etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias istikşafi görüşmeler öncesi Atina’nın ajandasını açık eden açıklamalar yaptı. İki ülke arasındaki sorunun yalnızca kıta sahanlığı ve MEB olduğunu öne süren Dendias, ancak AB’ye yaklaşan Türkiye’nin “makbul Türkiye” olacağını dile getirdi.

Yunanistan’dan ‘makbul Türkiye’ tarifi… Atina ajandasını açık etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Twitter hesabı üzerinden Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında Türkiye'nin Avrupa Birliği kurallarından ve prosedürlerinden uzaklaştığını belirten Dendias bu konu ile ilgili "üzgün" olduğunu, Türkiye'nin AB'ye yakın kalmasının Türkiye açısından faydalı olacağının anlaşılmasını umduğunu dile getirdi.

ATİNA: TEK SORUN KITA SAHANLIĞI

Dendias, Türkiye ve Yunanistan'ın sorunlarının sadece ‘kıta sahanlığı’ ve Ege ile Doğu Akdeniz'de ‘münhasır ekonomik bölge’ olduğunu öne sürdü ve sorunların, sadece bu belirtilenlerle sınırlı kaldığını bir kez daha vurguladı.

Bu sorunların çözümünün kolay olduğunu, teknik kısımlar çözülemezse Lahey'e gidileceğini belirten Dendias, Türkiye'nin bu konuda sorun yarattığını ve "uluslararası hukuk ve deniz hukuku referanslarını kabul etmediğini" iddia etti.

Dendias’a göre şayet Türkiye, hakkaniyet gibi terimleri kullanmaya çalışırsa, bu bir şeyleri yorumlamak istediği, ‘casus belli'yi kullanabileceği anlamına geliyor. Dendias bu olasılığı da, Yunanların meşru haklarını kullanmaları durumunda Türkiye’nin kendilerini savaşla tehdit edeceği olasılığını gösterir bir durum şeklinde ifade etti.

Dendias açıklamalarına; Yunanistan'ın suçlu olmadığını, uluslararası hukuku ihlal edenin başka biri (Türkiye) olduğunu ve bu ihlalin de bir kurbanı (Yunanistan) olduğunu söyleyerek devam etti.

ATİNA’DAN AB MESAJLARI

Ve son olarak, Yunanistan için; ‘kurallara uyan, uluslararası hukuka saygı gösteren ve Avrupa'ya yakınlaşan bir Türkiye’nin makbul bir Türkiye olduğunu ifade ederken, Yunanistan’ın, hedeflerine ancak ‘AB’ye yaklaşan, AB müktesebatına uymak suretiyle sessiz ve uyumlu davranan bir Türkiye ile ulaşabileceğini üstü kapalı olarak ifade etti.

‘EGEAYDAAK’LAR YOK!’

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'nın başkanlığını yaptığı Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi’nden yapılan paylaşımda Yunanistan’dan yapılan açıklamalara ilişkin şu görüşlere yer verildi:

“Görüldüğü üzere, Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın gözünde iki ülke arasındaki problemler içerisinde; EGAYDAAK'lar, hava sahası sorunu ve adaların gayri-askeri statüde olması bulunmamakta, ajandalarında yalnızca Yunanistan hedefleri yer almaktadır!

‘TÜRKİYE’NİN ZARARINA’

Bu konular yokmuş gibi davranmak ve görüşmelerde yalnızca Yunanistan'ın istediklerini konuşmak, Türkiye Cumhuriyeti'nin zararına olacaktır.”