Yunanistan'dan yeni hamle: Fransa ve ABD'den sonra o ülkeyle anlaşma

Eylül ayında Fransa ile savunma ortaklığı anlaşması imzalayan, ekimde ise ABD ile savunma işbirliği anlaşmasını güncelleyen Yunanistan, bu kez de İngiltere ile savunma anlaşması imzaladı.

Yunanistan'dan yeni hamle: Fransa ve ABD'den sonra o ülkeyle anlaşma

Yunanistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları Nikos Dendias ile Liz Truss, dün Londra’da iki ülke arasında savunma işbirliğini de içeren geniş kapsamlı bir anlaşma (stratejik ikili çerçeveye ilişkin mutabakat muhtırası) imzaladı.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre Dendias, detaylara girmeden anlaşmanın savunma, ticaret, eğitim ve iki ülkeyi ilgilendiren tüm alanları kapsadığını söyledi.

Truss ile görüşmesinde savunma, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularını da ele aldıklarını söyleyen Dendias “İngiltere’nin AB’dan çıkması, Yunanistan ile ilişkilerinin değişeceği anlamına gelmiyor. Aksine, bu AB’den çıkış, ikili ilişkilerimizin daha da gelişmesi için fırsat teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

Dendias pazar günü Elefterob Tipos gazetesine verdiği demeçte, anlaşma hakkında “İngiltere ile anlaşma, Fransa ve ABD ile olduğu gibi sadece savunma içerikli değil. Dış politika dahil, başka konuları da kapsıyor. Nükleer bir güç olan İngiltere, hem BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, hem de Kıbrıs’ta garantör devletlerden biri” demişti.