Yunanistan’ı telaşlandıran eğitim: Türkler neyi deniyor?

Türk hava ve deniz güçlerinin, Libya açıklarında Girit'in güneyine kadar inerek yaptığı ortak eğitime dikkat çeken Yunan basını, 'Türkler neyi deniyor?' manşetleri attı.

Yunanistan’ı telaşlandıran eğitim: Türkler neyi deniyor?

Veryansın Tv

Doğu Akdeniz’de dengleri değiştiren Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki anlaşmasının ardından, TSK’nın Akdeniz’deki hamleleri sürüyor. Deniz ve hava güçlerimizin Libya açıklarına, Girit’in güneyine kadar indiği eğitim faaliyetinin dün başarıyla tamamlandığı duyuruldu. MSB’den yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetlerine ait uçaklarımızın Deniz Kuvvetlerine ait gemilerimizle Akdeniz’de icra ettiği müşterek eğitim faaliyeti başarıyla tamamlanmıştır” denildi.


Hareketlenmenin Atina’da büyük etki yarattığı görüldü. Türk hava ve deniz güçlerinin eğitim faaliyeti için Yunan basınında kırmızı alarm verildi.

Deniz Kuvvetleri Deniz Hukuk Müşaviri Şenay Kaya, sosyal medya hesabından, TSK’nın Libya açıkları ve Girit’in güneyine kadar inerek yaptığı faaliyetin, Yunanistan basınındaki yankılarını aktardı.


Yunanistan’ın “Acaba Türkler neyi deniyor?” soruna yanıt aradığı görülen haberlerdeki “telaş” dikkat çekti.

Deniz ve hava unsurlarımızın dün Girit güneyi ve Libya açıklarında yaptıkları eğitimlere ilişkin Yunan Veteranos adlı sitede yer alan haberde, “Türk Deniz ve hava unsurları Girit’in güneyinde ve Libya açıklarında eğitim yaptılar. Acaba Türkler neyi deniyor?

Dün Türklere ait F16 savaş uçakları ile beraber ki bu uçaklar silah yüklüydü, 3 tanker uçağı ve 1 E7 uçağı ile bir C-130 uçağı Deniz unsurlarının da katılımı ile Libya açıklarında eğitim yaptılar. Unutmayalım ki Türkler bu eğitimi yaparken Atina FIRını girit güneyinde açıkça ihlal ettiler ve Yunan savaş uçakları tarafından buna önleme yapıldı. Acaba Türkler bu eğitimde neyi deniyor? Bu eğitim konusunda bizim yetkililerimiz ne kadar endişelenmeli? ” ifadeleri yer aldı.

Militaire adlı sitede de tatbikatla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Türkler Libya’da çok daha büyük ölçekli olarak savaşa karışmaya hazırlanıyorlar ve bunu eğitim uçuşları ve faaliyetleri adı altında deniyorlar.Ardından ise açıkça bunun propagandasını yapmaktan da çekinmiyorlar. Bununla beraber dün yayınlanan fotoğraflara bakıldığında Türklerin Libya’ya çok daha güçlü bir filo göndermeyi düşündüğü ortaya çıkıyor. Dün üstlerinden Havalanan Türk F-16’ları 3 tane tanker uçağı ile birlikte Girit’in güneyinden geçerek Libya sahillerine yaklaştılar. Türkler ayrıca bu uçakların kendi deniz unsurları ile eğitim yaptığını da söylediler.”

Armynow isimli sitede de “Türklerin Libya’daki iç savaşa daha saldırgan bir tutumla karışmaya niyetleri olduğu iyice ortaya çıktı. bu kapsamda Saraç’ın paralı askerlerin hafteri caydırmaya yeterli olmadığı da gözüküyor. Dün Türkler eğitim faaliyetleri adı altında F-16 savaş uçakları c-130 uçağı ve tanker uçaklarını Türk Deniz Kuvvetleri desteğinde Libya güneyine kadar gönderdiler. Tabii ki bu arada Yunanistan’ın Ege’de ve girit güneyindeki hava sahasını ihlal etmekten de çekinmediler.

Bu faaliyetlere ilişkin fotoğraflar Türkler tarafından paylaşıldı. Yunan uçakları ise Türk uçaklarına ihlallerde gerekli önlemeyi yaptılar” ifadeleri yer aldı.

Cihat Yaycı bu sefer Yunanistan’ı çok kızdıracak

Hellasjurnal adlı sitede yer alan haberde, “Türkiye Doğu Akdeniz’de sadece Yunanistan’a değil diğer ülkelere karşı saldırganlığını ortaya koymak için hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bu kapsamda dün hem ihlalleri arttı hem de deniz hava işbirliği eğitimi adı altında Türk filosu Birleşik Arap Emirlikleri ile Mısır’ın desteklediği Hafter’e karşı Libya açıklarında kadar ulaşan bir eğitim faaliyeti sergiledi. Tabii ki Türklere bu uçuşlarında tanker uçakları da Doğu Akdeniz’de yakıt ikmali için eşlik ettiler. Böylece Libya açıklarına kadar ulaştıklarını vurgulamak istiyorlar. Zaten şu an bu o bölgenin açıklarında 5 fırkateynleri ve bir lojistik destek gemileri bulunuyor” denildi.

‘ÖZEL İSTİHBARAT’

Gazeteci-yazar Ardan Zentürk de konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akdeniz’de önemli gelişmeler yaşandığını belirten Zentürk, aldığı özel istihbaratla Türk F-16’larının Girit’in güneyine indiğini ve donanmanın da orada olduğunu belirtti. Askeri kaynaklardan gelişmeyi doğrulattığını belirten Zentürk, “Atina ayakta, Akdeniz’deki dengeleri değiştirdik” ifadelerini kullandı.

Konjuyla ilgili Youtube kanalında kısa bir video da yayınlayan Zentürk, gelişmeyle ilgili ayrıntılara yer verdi.

İşte Zentürk’ün değerlendirmeleri…