Yunanistan'ın 12 mil hayali CIA kitabından çıktı

Doğu Akdeniz’de gerilim tırmanırken Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarma hayalinin CIA kitabında yer aldığı öğrenildi.

Yunanistan'ın 12 mil hayali CIA kitabından çıktı

Milliyet yazarı Tunca Bengin bugünkü yazısında, CIA’nın dünya ülkeleri hakkında toplanan bilgilerin almanak stilinde yayımlandığı ‘Dünya Gerçekleri Kitabı’’nın (The World Factbook) Yunanistan bölümündeki bazı verilerin gerçekler yerine doğrudan Yunanistan’ın Ege’deki haksız ve saçma tezlerine destek görüntüsü içerdiğine dikkat çekti.

Bengin’e konuşan eski Washington Deniz Ataşesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Mehmet Asal, CIA’nın sitesinde “Yunanistan karasularını 12 mil iddia ediyor” diye yazdığını belirterek, “CIA kitabında herkesin ne iddia ettiğini açıklıyormuş, bilgi veriyormuş gibi yapmıyor ki dolayısıyla Yunanistan 12 mil iddia ediyor deyip o tezi destekliyor gibi bir görüntüye giriyor” ifadelerini kullandı. Bengin’in aktardığına göre, emekli Albay Asal, bunun ABD’nin Türkiye üzerinde bitmeyen oyunlarına dönük bir başka kirli tezgâh olduğunu vurguladı.

Tunca Bengin’in bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle: 

“CIA’nın Dünya Gerçekleri Kitabı (The World Factbook) Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından dünya ülkeleri hakkında toplanan bilgilerin almanak stilinde yayımlandığı bir referans kaynak olarak biliniyor. İçinde ülkelerin demografisi coğrafyası, iletişim yolları, hükûmet yapısı, ekonomisi ve askeri yapısı hakkında 2-3 sayfalık özet bilgiler yer alan kitap sık sık akademik araştırmalarda da kaynak olarak kullanılıyor. O nedenle de son derece objektif ve gerçekçi olması gerekiyor. Zaten adı da öyle ama sitenin Yunanistan bölümündeki bazı veriler gerçekler yerine doğrudan Yunanistan’ın Ege’deki haksız ve saçma tezlerine destek görüntüsü içeriyor.. Üstelik de epeyce bir zamandır. Nasılını “sitedeki verileri gördüğümde dehşete düştüm” diyen Washington eski Deniz Ataşesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Mehmet Asal, anlatıyor:

“CIA’nın sitesinde Yunanistan karasularını 12 mil iddia ediyor diye yazıyor. Mesela Yunanistan karasuları 6 mildir ama Yunanistan 12 mil iddia ediyor yazılsa diyeceksin ki bu masum. Ama direk Yunanistan karasularını 12 mil iddia ediyor diyor. Türkiye bölümüne girdiğinde ise Türkiye’nin Ege’de 6 mil Karadeniz’de 12 mildir diye yazıyor. Yani CIA kitabında herkesin ne iddia ettiğini açıklıyormuş, bilgi veriyormuş gibi yapmıyor ki dolayısıyla Yunanistan 12 mil iddia ediyor deyip o tezi destekliyor gibi bir görüntüye giriyor. Halbuki Yunanistan ne diyor? 6 milin üstüne çıkabilirim diye tehdit ediyor ara sıra. Bunu CIA’nın tutup da Yunanistan karasularını 12 mil iddia ediyor diye yazması iyi niyetle bağdaşmaz. Tamamen art niyet ve 12 mili destekler bir görüntü bu. Eğer masum olsa bu Türkiye’nin tezlerini de yazar. Türkiye’de mevcut anlaşmalara göre adaların silahsızlandırılmasını istiyor. Türkiye ile ilgili hiçbir şey yokken referans olarak bilinen bir kaynak kitapta Yunan karasularının mevcut durumda 6 mil olduğu belirtilmeden doğrudan Yunanistan 12 mil iddia etmektedir diye yazmak akıl alır gibi değil. Bilgi vereceğine iddiayı yazıyor o kadar art niyetli.”

Bunun ABD’nin Türkiye üzerinde bitmeyen oyunlarına dönük bir başka kirli tezgâh olduğuna dikkat çeken Asal, devam ediyor:

“ABD’nin son dönemde başka oyunları da var. Mesela Suudi Arabistan tarihinde ilk defa ABD’nin teşvikiyle Atina’ya askeri ataşe görevlendiriyor. Yunanistan- Mısır anlaşmasını yaptıran, bir anda imzalattıran da ABD. Şu anda hala yapılan o anlaşmanın koordinatları ortada yok. ABD talimat vermiş onlar da imzalamış, sırf Türkiye’ye muhalefet olsun diye...”