Yunanistan S-300’le neyi hedefliyor? Türkiye’yi nasıl etkiler?

featured

Emekli Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava ve füze savunma sistemini test etme hedefini değerlendirdi. Kutluk S-300’lerin Türkiye’nin Libya’daki faaliyetlerini olumsuz etkileyebileceği konusunda önemli bir uyarı yaptı.

VERYANSIN TV

Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava ve füze savunma sistemini test etmeye hazırlandığı bildirildi.

Atina’nın hedefini Haber Global canlı yayınında değerlendiren Emekli Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımı da içeren eleştiriler yapılırken, Atina’ya karşı ses çıkarılmamasını “Batı’nın çifte standardı” olarak değerlendirdi. 

S-300’lerin Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiren Kutluk, “Türkiye’nin güneyde, Libya bölgesindeki faaliyetleri ile ilgili olumsuz etkisi olabilir. Ama, tabii bu etkiler düşünülecektir, hesap edilecektir” ifadelerini kullandı. 

Kutluk Girit’teki S-300’lerin geçmişini de anlattı: 

“S-300’ler 1997 yılında Kıbrıs’a konuşlanacaktı. Türkiye’nin yoğun bir kriz yönetimi süreci sonunda bu adımdan vazgeçildi ve S-300 Girit adasına konuşlandı. 2013’e kadar sessiz kaldılar, çalıştırılmadılar. 2013’ten itibaren Yunanistan bunları faal hale getirmeye başladı, bazı testler yaptı. Şimdi Yunanistan bunu kullanır hale getirmek istiyor. S-300’leri aynı zamanda S-400’ e modernize etmek istiyor.  Yapabilir mi göreceğiz. Parası varsa, Rusya razı olursa yapabilir.”

Ankara-Washington hattındaki S-400 gerginliğini de değerlendiren Kutluk, “S 400’ler üzerine yaratılan gürültü kuru gürültüdür. Bunun üzerinden Türkiye’ye F 35’lerin verilmemesi Türkiye’nin şansınadır. Türkiye akılcı olmalı, bunlardan etkilenmemeli, bildiği yolda ilerlemeli.” diye konuştu. 

Yunanistan S-300’le neyi hedefliyor? Türkiye’yi nasıl etkiler?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yunanistan konusunda… ülkemizin anlasilir net bir dil kullanmasi lazim…, papagan kuslari gibi tekrarlamanin bir faydasi yok…

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Sihalarda…. som füzesini görüp görmedigini bi tatbikat yapmak lazim…

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Avrupanın şımarık çocuğu yunanistan, Türkiye’ye diş gösteremediği için AB’ye yaptırım tehditinde bulunabiliyor. Yunanların annesi Merkel babası Macron

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!