Yunanistan S-300'le neyi hedefliyor? Türkiye'yi nasıl etkiler?

Emekli Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava ve füze savunma sistemini test etme hedefini değerlendirdi. Kutluk S-300’lerin Türkiye’nin Libya’daki faaliyetlerini olumsuz etkileyebileceği konusunda önemli bir uyarı yaptı.

Yunanistan S-300'le neyi hedefliyor? Türkiye'yi nasıl etkiler?

VERYANSIN TV

Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlu S-300 hava ve füze savunma sistemini test etmeye hazırlandığı bildirildi.

Atina’nın hedefini Haber Global canlı yayınında değerlendiren Emekli Tümamiral Dr. Deniz Kutluk, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımı da içeren eleştiriler yapılırken, Atina’ya karşı ses çıkarılmamasını “Batı’nın çifte standardı” olarak değerlendirdi. 

S-300’lerin Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiren Kutluk, “Türkiye’nin güneyde, Libya bölgesindeki faaliyetleri ile ilgili olumsuz etkisi olabilir. Ama, tabii bu etkiler düşünülecektir, hesap edilecektir” ifadelerini kullandı. 

Kutluk Girit’teki S-300’lerin geçmişini de anlattı: 

“S-300’ler 1997 yılında Kıbrıs’a konuşlanacaktı. Türkiye’nin yoğun bir kriz yönetimi süreci sonunda bu adımdan vazgeçildi ve S-300 Girit adasına konuşlandı. 2013’e kadar sessiz kaldılar, çalıştırılmadılar. 2013’ten itibaren Yunanistan bunları faal hale getirmeye başladı, bazı testler yaptı. Şimdi Yunanistan bunu kullanır hale getirmek istiyor. S-300’leri aynı zamanda S-400’ e modernize etmek istiyor.  Yapabilir mi göreceğiz. Parası varsa, Rusya razı olursa yapabilir.”

Ankara-Washington hattındaki S-400 gerginliğini de değerlendiren Kutluk, “S 400’ler üzerine yaratılan gürültü kuru gürültüdür. Bunun üzerinden Türkiye’ye F 35’lerin verilmemesi Türkiye’nin şansınadır. Türkiye akılcı olmalı, bunlardan etkilenmemeli, bildiği yolda ilerlemeli.” diye konuştu.