Yunanlar Hafter’e gaz verdi: Türklerin anlaşması geçersiz

Hafter Atina'yı ziyaret edip Yunan Dışişleri Bakanı ve Başbakanı ile görüştü. Dendias 'Serrac ile Erdoğan'ın imzaladığı kanunsuz anlaşmaların geçersizliğinin tanınmasını başarması konusunda onu cesaretlendirdik' dedi.

Yunanlar Hafter’e gaz verdi: Türklerin anlaşması geçersiz

Libya’daki iki yönetim içinden Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’ni destekleyen Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter, bu kez Yunanistan’ı ziyaret etti. Hafter’in Atina çıkarması, 19 Ocak pazar günü Berlin’de düzenlenecek Libya Konferansı’nın öncesinde geldi. Yunan hükümeti, Berlin’deki Libya Konferansı’na kendilerini çağırmayan Alman hükümetine tepki göstermişti.

Önceki gün güvenlik nedeniyle önceden açıklanmadan sürpriz şekilde Atina’ya inen Hafter, bugün Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la görüştü.

Hafter, ilkin Dışişleri Bakanlığına giderek Dendias’la, ardından parlamentoda Miçotakis’le biraraya geldi.

Dendias, Hafter’le bir saatlik görüşmede Libya konusunu ele aldıklarını belirterek “Mareşal Hafter’den Berlin Konferansı’na yapıcı şekilde katılmasını istedik” dedi.

Türkiye’nin Libya’daki meşru yönetim ile imzaladığı anlaşmaları yeniden gündeme getiren Yunan Dışişleri Bakanı, şöyle konuştu:

“(Hafter’i) Ateşkesi, güvenlik ortamının yeniden sağlanmasını, paralı askerlerin uzaklaştırılmasını ve Serrac ile Erdoğan’ın imzaladığı kanunsuz anlaşmaların geçersizliğinin tanınmasını başarması konusunda cesaretlendirdik.”

Miçotakis-Hafter görüşmesi sonunda açıklama yapılmadı.