Yunanlıların yüzde kaçı Türkiye’yi ziyaret etti?

Bağımsız gazeteci Georges Gritsis yazdı

Yunanlıların yüzde kaçı Türkiye’yi ziyaret etti?

Haydi gerçeklerle başlayalım: Yunanlıların % 81’i en az bir kez Türkiye’yi ziyaret etti ve% 69’u tekrar ziyaret etmek istiyor.

Bu, örnek komşusu Fransa’yı ziyaret eden İtalyanlardan çok daha fazla.

En çok niçin ziyaret ettiler:

KAHVE

Türkler ve Araplar (Mocca) koyu kavrulmuş kahve yaparken, Yunanlılar az kavrulmuş hafif kahveyi tercih ederler. Yine de yaz aylarında öğlen kestirmesinden sonra, tercihen tatlıyla servis edilen yavaş pişirilmiş bir kahve gibisi yoktur.

YİYECEK

Kebap, döner, işkembe çorbası, köfte, hünkarbeğendi, dolma, kazandibi ve künefe her zaman favorileridir.

KEDİLER

Yunanlıların çoğu kedi sever. Türkler de.

DİZİLER

Yunanlı TV bağımlıları (genellikle kadınlar), Yunanca alt yazılı Türk dizisini çok seviyorlar.

ARA GÜLER FOTOĞRAFLARI

Bunlar, İstanbul’dan göçmüş yaşlı Yunanlıların genç nesillere anlattıkları anılarının etkisidir: Rumlar vatanını kaybetti.

Anladığım kadarıyla şu an batıda Türkiye’de bir “greekmania” var, ancak Yunanistan’da böyle bir şey yok. Seyahat artık daha kolay ve geçmekte olan milliyetçi tutkuların geçmesi, Türkiye halk tarafından çok yakın, yabancı olmadan egzotik ve tarihsel olarak heyecan verici olacak kadar “tehlikeli” olarak görülüyor.

Anladığım kadarıyla şu an batıda yani Türkiye’de bir “greekmania” var, ancak Yunanistan’da böyle bir şey yok. Seyahat artık daha kolay ve Türk halkı tarafından milliyetçi tutkuların geçmesi çok yakın.

Yunanlıların Türkiye’ye seyahatindeki tehlike hiçbir yabancılık çekmeden oldukça egzotik ve tarihsel olarak heyecan verici bir gezinin tadı kadar “tehlikeli” görülebilir ancak.

(Bu yazı veryansintv.com tarafından https://www.quora.com’dan çevrildi.)