Yurt çapında 29 Ekim coşkusu

featured

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de coşkuyla kutlandı

ANTALYA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülke genelinde farklı etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Antalya’da da Büyükşehir Belediyesi ve Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu tarafından fener alayı düzenlendi. Yürüyüş Konyaaltı Caddesi üzerinde başladı. Yürüyüşe gelen binlerce vatandaş geniş güvenlik önlemleri altında alana alınırken, girişte fener ve bayrak dağıtıldı.

Ellerinde bayrak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün posterlerini taşıyan kalabalık, marşlar söyleyerek Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda sanatçı Kıraç, kutlamalara katılan vatandaşlara coşkulu bir konser verdi.

BAĞDAT CADDESİ

KADIKÖY Bağdat Caddesi’nde binlerce kişi Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi. 

İstanbul’un en işlek caddelerinden olan Bağdat Caddesi’nden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandı. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen fener alayı saat 19.00’da Suadiye ışıklar da başladı. Büyük katılımın yaşandığı yürüyüşte renkli görüntüler oluştu.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de Cumhuriyet’in 98’inci yıl dönümü kutlamaları gece de devam etti. Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı saat 19.30’da başladı. Yürüyüşe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, siyasi parti temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan binlerce Çanakkaleli, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Demircioğlu Caddesi, İnönü Caddesi, Zübeyde Hanım Sokak, Gazi Bulvarı ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi güzergahını takip eden kalabalık, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sloganları atıp, İzmir Marşı’nı söyleyerek, kordon boyuna ulaştı.

Yürüyüş, Truva atı önündeki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda sona erdi.

ORDU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt genelinde olduğu Ordu’da da etkinliklerle kutlandı. Altınordu ilçesinde atlı ve bisikletli kortej yürüyüşü düzenlendi. Durugöl Mahallesi Soya Caddesi’nden başlayan fener alayına protokol mensupları, asker erkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  

Kalabalık grup ellerindeki meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Vatandaşlarda balkonlarından alkışlarla yürüyüşe destek verdi. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından fener alayına katılanlar İlkadım Anıtı’nda gökyüzüne dilek feneri ve balon bıraktı.

İZMİT

Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kocaeli Valiliği tarafından fener alayı düzenlendi. Yürüyüşe kent protokolünün yanı sıra, binlerce kişi katıldı.

Anıtpark Meydanında başlayan yürüyüşte kentin işlek caddelerinde ellerinde meşalelerle yürüyen vatandaşlar, renkli görüntüler oluşturdu. Yol boyunca yürüyen İzmitliler, pankart ve bayrak açarak marşlar ve şarkılar söyledi. 

MANİSA

6 siyasi parti ve ADD şubesi tarafından ortak kararla düzenlenen kutlama programı fener alayı ile başladı. Manisa Şehzadeler ilçesindeki tarihi Sultan Camii’nin önünde toplanan yaklaşık 1500 kişilik grup ellerindeki meşaleler ve Türk Bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Fener alayına dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteri de eşlik etti.

İzmir Marşı’nın söylendiği fener alayına CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP’li Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, 6 siyasi partinin il ve ilçe başkanlarının yanı sıra, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Manisa’da Türk Bayraklarının sallandığı sokaklarda birçok vatandaş balkonlarından alkışlarla eşlik etti.

ESKİŞEHİR

Kentte CHP ile Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) organize ettiği Cumhuriyet yürüyüşü, Porsuk Bulvarı’nda başladı. Yürüyüşe bölge milletvekili ve belediye başkanlarının yanı sıra yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Marşların okunduğu yürüyüşe katılanlar, ellerinde Türk bayrakları ile Atatürk posterleri taşıdı. Eskişehir Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı’na kadar süren yürüyüş sonrası kalabalık grup, 10’uncu Yıl Marşı’nı söyleyerek dağıldı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Porsuk’ta, botlarla fener alayını binlerce Eskişehirli büyük coşkuyla izledi. Fener alayının sonunda Porsuk Çayı üzerinde nefes kesen bir Flyboard gösterisi gerçekleştirildi.

DENİZLİ

Denizli’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’nci yılı resmi törenleri Valilik önünde gerçekleştirildi. Denizlililerin yoğun ilgi gösterdiği törende ‘Yaşasın Cumhuriyet’ tezahüratları yapıldı.

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Garnizon Komutanı Albay Cengiz Güven ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan araç üzerinde halkı selamladı. Atik’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

 Daha sonra resmi geçit töreni düzenlendi. Askeri birlikler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları geçit törenine katıldı.

Denizli Kadın Platformu üyeleri geçit töreni sırasında önceki gün Furkan Zıbıncı tarafından boğazı kesilerek katledilen Şebnem Şirin’in fotoğraflarını taşıdı.

MARMARİS

Cumhuriyetin 98’inci yılı Muğla’nın Marmaris ilçesinde büyük coşkuyla kutlandı. Sabahın erken saatlerinde başlayan kutlamalarda Marmaris Belediyesince oluşturulan müzikli ve marşlı kortej gün boyu Marmaris sokaklarında dolaştı. Akşam ise binlerce kişinin katıldığı fener alayı düzenlendi.

Muğla genelinde olduğu gibi özellikle Marmaris ilçesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına büyük sahne oldu. Sabah kutlamaları kara ve deniz taşıtlarıyla yüzlerce kişinin katılımıyla korna sesleri eşliğinde kutlandı. Marmaris Belediyesi’nce oluşturulan kutlama kortejindeki onlarca otomobil ve motosikletler ilçenin dört bir yanında kutlama yaptı.

ANKARA

Başkent Ankara’da bayram coşkusunun en yoğun yaşandığı yer yine Anıtkabir’di.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yürüyüş, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehteran Birliği’nin gösterisi ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kortejin önünde gaziler yer alırken, lise öğrencileri de Türk bayrağı ve Atatürk posterleri taşıdı. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, TSK Armoni Mızıkası, kuvvet komutanlıkları personelinden oluşan Karma Bando’nun marşları eşliğinde ilerleyen kortejde; Çanakkale, Kurtuluş ve Kore savaşları ile Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsilen sembolik bölükler yer aldı.

 Silahlı Gösteri Takımı kortej boyunca silahlarla gösteri yaparken, yurt dışından gelen ve Türkiye’de eğitim gören öğrenciler de kendi ülkeleri ve Türk bayraklarıyla yürüyüşe katıldı. Türk burslusu uluslararası öğrenciler yürüyüş sırasında sık sık ‘Türkiye’ sloganı attı.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında sabah ve öğlen yapılan iki ayrı etkinliğin ardından akşam saatlerinde düzenlenen fener alayında mehter takımının marşlar çalması, bazı vatandaşlarca İstiklal Marşı okunarak protesto edildi. Kentte sabah gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde mehter takımı konser verdi. Ardından limanda gerçekleştirilen römorkörlerin su gösterisinde de Uzunmehmet Camii önünde mehter takımı konseri gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde ise Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Polat Türkmen ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın katılımıyla düzenlenen fener alayına da mehter takımının eşlik etmesi tepkiye yol açtı. Yürüyüşe katılan vatandaşların birçoğu, valilik önündeki törende de mehter takımının marş çalmasına tepki göstermeye devam etti. Törendeki vatandaşlar, mehter marşı çalındığı sırada hep bir ağızdan İstiklal Marşı ve marşlar okudu.

EREĞLİ

Ereğli ilçesinde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen kortejle kutlandı. Bağlık Karakolu önünden başlayan kortej de vatandaşlar coşkuyla marşlar söyleyerek bayramı kutladı. Kortej, Atatürk Anıtı önünde son buldu. 

ÇANAKKALE

ÇANAKKALE’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen fener alayına binlerce kişi katıldı.

Çanakkale’de Cumhuriyet’in 98’inci yıldönümü kutlamaları gece de devam etti. Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı saat 19.30’da başladı. Yürüyüşe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, siyasi parti temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce Çanakkaleli, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Demircioğlu Caddesi, İnönü Caddesi, Zübeyde Hanım Sokak, Gazi Bulvarı ve Kayserili Ahmet Paşa Caddesi güzergahını takip eden kalabalık, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sloganları atıp, ‘İzmir Marşı’nı söyleyerek, kordon boyuna ulaştı.

Yürüyüş, Truva atı önündeki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda sona erdi.

ORDU

Ordu’da 29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı dolayısıyla bisiklet ve at binenlerin de eşlik ettiği fener alayı düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurt genelinde olduğu Ordu’da da etkinliklerle kutlanıyor. Altınordu ilçesinde atlı ve bisikletli kortej yürüyüşü düzenlendi. Durugöl Mahallesi Soya Caddesi’nden başlayan fener alayına protokol mensupları, asker erkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kalabalık grup ellerindeki meşaleler ve Türk Bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Vatandaşlarda balkonlarından alkışlarla yürüyüşe destek verdi. Yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşün ardından fener alayına katılanlar İlkadım Anıtı’nda gökyüzüne dilek feneri ve balon bıraktı. 

İZMİR

DİYARBAKIR

– DİYARBAKIR’da çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 238 ailenin evlat nöbeti, 788’inci günde de sürdü. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kutlayan aileler, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu.

Çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen ailelerin 3 Eylül 2019 başlattığı evlat nöbeti, 788’inci güne girdi. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde sürdürülen oturma eylemi sırasında 32 aile, çocuğuna kavuştu.

Evlat nöbetindeki aileler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde Türk bayrağı açıp bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Hep birlikte İstiklal Marşı okuyan aileler, evlat nöbetinin 800’üncü günü 11 Kasım için çağrı yaptı.

Bu arada Bismil İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Enver Hakan Zengince ile ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin aralarında olduğu kalabalık bir grup, ailelere destek ziyaretinde bulundu.

Diyarbakır’da cumhuriyetin 98’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Pandemi kurallarının uygulandığı törende Vali Münir Karaloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile birlikte vatandaşların bayramını kutladı. Proframda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Yöresel halk oyunlarının oynandığı kutlamalarda, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Kutlama alanındaki geçit töreni ise protokol ve vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

MARDİN

Mardin’de yağışlı hava nedeniyle kutlamalar Mardin Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Vali ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, burada yaptığı konuşmada artık çok güçlü ve muktedir bir Türkiye’nin var olduğunu ifade ederek, gençlere Cumhuriyet’e sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Vali Demirtaş, “Sahada da masada da söz sahibi, sözü dinlenen, sözünü dinleten bir Türkiye var. Önümüzdeki dönemde de oyun üstüne oyun kuranların oyunlarını, plan üstüne plan yapanların planlarını bir bir bozacağız. Bu coğrafyada 100 yıl önce olduğu gibi bugün de yarın da operasyon yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Sevgili Gençler, sizler, Cumhuriyetimizin teminatısınız ve ülkemizin geleceğisiniz. Unutmayınız ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma, yaşatma ve yüceltme görevini ulusumuzun göz bebeği, siz gençlere vermiştir. Bu sebeple çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle yetişmeniz fevkalade önemlidir. Sizlerden en önemli beklentimiz, vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, devletimize, cumhuriyetimize ve demokrasimize, her şartta sahip çıkmanızdır” dedi. Vali Demirtaş’ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunup, halk oyunları gösterileri düzenlendi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta da tören, spor salonunda yapıldı. Törene Vali Ali Hamza Pehlivan, 23’üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İdris Acartürk, Belediye Başkanvekili Kamil Kurt, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Çekiç, öğrenciler, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program, öğrencilerin şiir, jimnastik ve yaptıkları görsel şölenle devam etti. Şiir, resim ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Programda konuşan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, 100 yıl önce fitne tohumlarını ekenlerin hala bu tohumları ekmeye devam ettiğini belirterek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

ELAZIĞ

Elazığ’daki programda öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunup, halk oyunları gösterisi düzenledi. Elazığ Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından düzenlenen cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Elazığ Valisi Ömer Toraman, yaptığı konuşmada, Türk milletinin esareti hiçbir zaman kabul etmediğini belirterek, “Tek yürek olan milletimiz bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakların bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en kalbi duygularla kutluyorum” dedi.

BİNGÖL

Bingöl’de yaşayan 11 yaşındaki Eymen Ali Önal, soğuk ve yağışlı hava nedeniyle Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yılını evinde bağlama ve piyanoyla İzmir Marşı’nın çalarak kutladı. 6’ncı sınıf öğrencisi Eymen, “Notalara bakarak İzmir Marşı’nı çalmayı öğrendim. Buradan tüm ülkemin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Yurt çapında 29 Ekim coşkusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 ay önce

    Ölümsüz Atatürk’ümüzün kurduğu Cumhuriyet tüm türk ülkeler ve bölgelere armağandır, kutlu olsun. İnşaallah bir Güney Azerbaycan Cumhuriyetinde Atatürkün doğum günü ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kutlarizz

    Cevapla
  2. 8 ay önce

    AKP nin orduya kumpaslarından beridir ankara sıhhıyedeki ordu evinde ATATÜRKÜN resmi asılmaz oldu

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!