Yurt yaptırıp Diyanet’e kiralatmış

AKP’li eski Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin kurucusu olduğu İnsan Vakfı’nın işlettiği yurdun Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 90 bin bedelle kiralandığı ortaya çıktı.

Yurt yaptırıp Diyanet’e kiralatmış

AKP’li eski Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile eski AKP Altındağ İlçe Başkanı İdris Atalay’ın kurucusu olduğu İnsan Vakfı için Tiryaki’nin belediyenin kasasından 14 milyon TL değerinde öğrenci yurdu, dükkân ve sosyokültürel tesis inşa ettiği ortaya çıkmıştı.

İnşaat tamamlandıktan sonra ise kurulan yurt İnsan Vakfı tarafından işletilmeye başlanmıştı. 

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre bu yurdun Veysel Tiryaki’nin Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti üyesi olduktan sonra TDV’ye yaklaşık 90 bin TL’ye kiralandığı iddia edildi. 

Yurt binasının Tiryaki'nin mütevelli heyetine girmeden önce de kiralanmaya çalışıldığı ancak fiyat konusunda anlaşılamadığı öne sürüldü.

TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü Yavuz Kocamış gazetemize yaptığı açıklamada söz konusu yurdun kiralandığını doğruladı. 

Yavuz Kocamış, “İnsan Vakfı, Veysel Tiryaki’nin değil. Biz sadece söz konusu yurdu değil, 2019 yılında 20 ilde yurt kiraladık. Bu yurt da onlardan birisi” dedi.