Yüzüklerin Efendisi dizisi geliyor... İlk sezon için rekor bütçe

Amazon Studios'un, yakın zamanda izleyici karşısına çıkacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilk sezonu için 465 milyon dolar harcadığı bildirildi. Dizi, bu bütçeyle en pahalı yapımlardan biri haline gelecek.

Yüzüklerin Efendisi dizisi geliyor... İlk sezon için rekor bütçe

Amazon Studios, çekimleri Yeni Zelanda'da yapılan Yüzüklerin Efendisi dizisinin ilk sezonu için yaklaşık 650 milyon Yeni Zelanda doları (465 milyon Amerikan doları) harcadığı ve bu bütçeyle dizinin, en pahalı yapımlardan biri olacağı belirtildi.

Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma ve Turizm Bakanı Stuart Nash, Morning Post'a yaptığı açıklamada, "Size söyleyebileceğim şey, Amazon'un sadece ilk sezonda 650 milyon dolar harcayacağı" dedi.

Nash, "Bu olağanüstü; gerçekten de bu, şimdiye kadar yapılmış en büyük televizyon dizisi olacak" ifadelerini kullandı.

Bilgi, Yeni Zelanda Resmi Bilgilendirme Yasası kapsamında açıklandı ve ilk olarak haber sitesi Stuff tarafından paylaşıldı.

Belgeler ayrıca, Amazon'un Yeni Zelanda'da Yüzüklerin Efendisi dizisinin 5 sezonunu çekeceği bilgisini ve henüz duyurulmamış bir yan seriyi çekme planını da içeriyor.

GOT'UN SEZON BAŞINA MALİYETİ 100 MİLYON DOLARDI

Sputniknews'in haberine göre; bugüne kadarki en pahalı yapımlar arasında gösterilen HBO'nun Game of Thrones (GoT) dizisinin çekimleri, sezon başına yaklaşık 100 milyon dolara mal olmuştu.

Dizinin bölüm başına maliyeti birinci sezon için yaklaşık 6 milyon dolardan başlarken, sekizinci sezonda bu maliyet yaklaşık 15 milyon dolara yükselmişti.

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi için 2017 yılında kolları sıvamış, plan sürecinin ardından çekimlere geçen yılın şubat ayında başlanmıştı.

3 yıllık planlama sürecinde, dizinin ilk birkaç sezonunun 500 milyon dolara mal olacağı yönünde bir tahmin söz konusuydu.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ara verilen çekimler, eylül ayında kaldığı yerden devam etmişti.

GÜNEŞİN 2. ÇAĞINDA GEÇECEK

Daha önce yapımın, J.R.R. Tolkien’in kimi detaylarını pek de net anlatmadığı Güneşin İkinci Çağı’nda geçeceğini açıklamıştı.

Resmi özete göre Amazon, Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nın kahramanlık içeren efsanelerini ilk defa ekrana taşıyacak. Bu destansı drama, J.R.R. Tolkien’in The Hobbit ve The Lord of the Rings eserlerinde anlattıklarından binlerce yıl öncesinde geçecek.

Yapımda küçük beyliklerin nasıl da krallıklar hâlini aldığı, buna karşın devasa krallıkların nasıl yıkımla tanıştığı, bu sırada hangi beklenmeyen kahramanlık öykülerinin ortaya çıkışı işlenecek.

Tolkien’in kaleminden çıkan en büyük kötü karakter, tüm Orta Dünya’yı karanlıkla tanıştıracak. Yapım, göreceli bir barış zamanında başlayacak. Uzun zamandır korkulan kötülüğün yeniden ortaya çıkmasıyla hem tanıdık hem de yeni karakterler izleyici ile buluşacak. Dumanlı Dağlar’ın en karanlık derinliklerinden Elf başkenti Lindon’ın görkemli ormanlarına, nefes kesici Númenor krallığından Orta Dünya haritasının en uzak noktalarına kadar birçok bölgede türlü hikâye işlenecek.

Yüzüklerin Efendisi dizisi, Morgoth’un yenilişi ile hizmetkârı Sauron’un ilk yenilgisine kadar geçen ve 3441 yılı kapsayan bir süreci konu alacak.

Sauron, Galadriel ve Elrond gibi tanıdık karakterleri izleyici ile buluşacak. Şimdiden 2. sezon onayı alan dizinin yaratıcı koltuğunda J.D Payne ve Patrick McKay ikilisi yer alıyor. Serinin, J.R.R. Tolkien’in yarattığı dünyayla asla çelişmeyeceğini, en azından açıklamaların bu yönde olduğunu, da hatırlatalım.

Yüzüklerin Efendisi dizisi çıkış tarihi henüz net olarak açıklanmasa da bunun en iyi ihtimalle Aralık 2021 olacağı öngörülüyor. Yapımın ise toplamda 8 – 10 bölümlük en az 5 sezondan oluşması bekleniyor.