Zabıtalar birbirine girdi, polis araya girdi!

Beyoğlu Belediyesi'nce İstiklal Caddesi girişinde kurulu takın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) zabıtalarınca kaldırılmak istenmesi nedeniyle gerginlik çıktı. Polis olayların büyümesini engellerken, Taksim Meydanı'nda bekleyiş sürüyor.

Zabıtalar birbirine girdi, polis araya girdi!

İddiaya göre, vinç ve çok sayıda araçla Taksim Meydanı’na gelen İBB zabıta ekipleri, Beyoğlu Belediyesi’nin İstiklal Caddesi girişinde, vatandaşlara maske ve hijyen malzemesi dağıttığı stantların önünde bulunan takı kaldırmak istedi.

Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, maske ve hijyen malzemeleri almak isteyen vatandaşların daha kontrollü giriş yapabilmeleri amacıyla konulan takı yazılı bir emir gelmeden kaldıramayacaklarını belirtti. Bunun üzerine, İBB zabıta ekipleri ile Beyoğlu zabıta ekipleri arasında yaşanan gerginlik arbedeye dönüştü.

İki zabıta grubu arasında yaşanan kısa süreli arbede, polisin olaya müdahale etmesinin ardından sona erdi. Takın, nostaljik tramvayın geçişini engelleyeceği gerekçesiyle kaldırılmak istendiği öğrenildi. İBB zabıta ekipleri arbedenin ardından, vinç ve araçları Taksim Meydanı’na çekerken, bekleyiş devam ediyor.

Öte yandan gerginliğin ardından Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı Rüstem Dindarol, açıklamalarda bulundu: “Biz işimizi yapıyoruz. Bugün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta ekipleri ciddi bir kalabalık ile yaklaşık 200-250 kişilik bir kalabalık ile buraya geliyorlar. Burada yapılan bu sağlık hizmetinin yapılmasına engel olmaya çalışıyorlar. Buradaki mevzu tamamen budur. Biz herhangi bir yeri işgal etmiyoruz. Beyoğlu Belediyesi bu ülkenin bir kuruludur. Onların ortaya koyabileceği yazılı bir gerekçe yoktu. Neyi yapmaya çalışıyorlar. Biz insanların sağlığını düşünüyoruz. Bizim yaptığımız budur. Bunun neyinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı ve ekipleri rahatsız oldular. Beyoğlu Belediyesi’nin buradaki ekiplerine bir işgalci gibi davranmaya çalıştığını açıkçası anlayamadık.”