Zaharova: İdlib’de gerginliğin kaynağı teröristlerin saldırıları

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İdlib'de olup bitenler konusunda Türkiye'yle temasta olduklarını belirtti.

Zaharova: İdlib’de gerginliğin kaynağı teröristlerin saldırıları

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık basın toplantısında, İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. İdlib’le ilgili varılmış tüm mutabakatlara tamamıyla bağlı kalınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” diyen Zaharova, . “Bu mutabakatların hem teröristlerle mücadeleyi sürdürme hem de sivil nüfusun güvenliğini sağlama amacı ile düşünülmüş maddlerine bağlı kalınması önemli” açıklamasında bulundu.

Zaharova,Türk tarafı ile Soçi Mutabakatı çerçevesinde işbirliklerinin sürdüğünü de belirtti.

Zaharova, İdlib’de artan gerilimden terör örgütlerini sorumlu tutarak, “Bu gerilimin neyin sebep olduğu açık: bunun sebebi, teröristlerin gerilimi azaltma bölgesi ve ötesindeki agresif saldırılarıdır” dedi.

Rus Dışişleri Sözcüsü’nün bağlı kalınması çağrısında bulunduğu Soçi Mutabakatı, Türkiye’nin İdlib’deki terörist gruplar ile muhalif güçleri sahada birbirinden ayırmasını içeriyordu. Ancak mutabakatın bu maddesi uygulanmış değil. Zira günümüzde İdlib’in neredeyse tamamı, Heyet Tahrir el Şam ve onunla birlite hareket eden grupların denetiminde.

Zaharova’nın söz konusu açıklamalarını şu anda yapılmış olması önemli. Zira bu açıklamalar, Suriye ordusunun, teröristlerin İdlib’deki ikmal hatları üstünde yer alan Han Şeyhun kasabasını çevrelediği ve yani terörist gruplara karşı operasyonlarının sürdüğü bir döneme denk geliyor.

Türkiye, operasyonların durması için çağrı yapıyor. Ancak Soçi Mutabakatı, teröristlere karşı ateşkes uygulanmasını içeren bir anlaşma değil.