Zama ‘zam’ demeyenler kervanına İmamoğlu da katıldı!

AK Parti hükümeti ve ona yakın basın kuruluşları yapılan zamlara 'güncelleme' derken, CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da zam yerine 'Finansal düzenleme' demeyi tercih etti.

Zama ‘zam’ demeyenler kervanına İmamoğlu da katıldı!
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

İstanbul’da İSPARK ücretlerine zam geldi. Maslak’da daha önce 2 saatlik otopark ücreti 10 TL iken yeni zam ile birlikte 14 TL’ye çıktı. İSPARK ücret tarifesi yüzde 25 ve yüzde 50 arası bölgelere göre değişiklik gösterirken, vatandaş gelen yeni zamma sosyal medya hesaplarından da büyük tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu zam değil. Finansal düzenleme ile ilgili bir çalışma. Burada yanlış bir sistem hatası var” dedi.

İmamoğlu, açıklamasında şunları ifade etti: “Seçimde bangır bangır ‘kâr ediyor zarar etmiyor’ denen kurumun teslim aldığımız gün itibarıyla 6 aylık bilançoda 18 milyon zararı var. İSPARK niye zarar etsin? Biz bununla uğraşıyoruz. İSPARK’a benim katıldığım 4 saatlik bir toplantı yaptık. 60 binin üzerinde ücretsiz ve indirimli yararlanan araç var. Bu nedir? Derhal talimat verdim. Altını çiziyorum ücretsiz ve indirimli. Biliyorum ki büyük bir azalma olacak. İkincisi elden ücret. Hangi çağda yaşıyoruz. Burada bir sorun var. Kaçak var. Ekim itibarıyla kredi ve İstanbul kart uygulamalı tahsilat sistemi başlatacağız. Geçici bir dönem bu teşvik edilmesi için kredi kartına indirimli ödeyeceksiniz. Bunun gibi kararlar aldık. Sistemin işlemediği bazı otoparklar var. Bunlarla ilgili düzenlemeler başlatacağız. Bu tümüyle bir finansal verimlilik çalışması.”

TABELALARA DA YANSIDI

İmamoğlu son olarak “Bir zam çalışması elbette olacaktır. Ama şu an itibarıyla yoktur. Bir sistem hatasıyla ilgili bazı yerlerde uygulama eksikliği olmuştur. Bununla ilgili de vatandaşların varsa fazla tahsilatları, iade edilecektir. Konu bundan ibarettir” dedi.

İmamoğlu “sistem hatası” dedi ancak İstanbul’un birçok yerinde İSPARK tabelalarında da zammın yansıdığı görüldü.

 

 

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

İmamoğlu’nun seçim öncesinde ücretsiz otopark sözlerini hatırlatan vatandaşlar, sosyal medyadan İSPARK ücretlerine zamma tepki gösterdi.