Zamanında Suriye’yi birlikten atan Arap Birliği, TSK harekata başlayınca uyandı!

2011 yılında Suriye'yi birlikten atan, İsrail'in Filistin'deki zulmüne göz yuman, Golan tepelerinin İsrail tarafından işgaline ses çıkarmayan Arap Birliği, TSK'nın Barış Pınarı Harekatı'na cephe aldı.

Zamanında Suriye’yi birlikten atan Arap Birliği, TSK harekata başlayınca uyandı!

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Türkiye’nin, Fırat’ın doğusundaki terörist unsurlara yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak ‘Suriye’nin egemenliğine saldırı’ ifadesini kullandı.

Arap Birliği, Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Mısır’ın çağrısıyla acil olarak toplandı. Toplantıda, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, harekatla ilgili olarak ‘egemenliğe saldırı’ tanımlamasında bulundu. Toplantıya başkanlık eden Irak Dışişleri Bakanı Ali el-Hakim ise terör örgütü YPG/PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonu, Arap Birliği adına kınadı ve Arap Birliği’ne Suriye’ye yeniden üye statüsü tanınması çağrısında bulundu.

Arap Birliği, 22 Mart 1945’te Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından kuruldu. Arap Birliği’nin şu an 22 üyesi bulunuyor.