Zanka’ya ülkesinden ‘Vatan size minnettar’ tepkisi

Fenerbahçe'nin Danimarkalı stoperi Zanka Jorgensen'in geçen hafta oynanan Denizlispor maçında, diğer sarı-lacivertli futbolcuların giydiği gibi 'Vatan size minnettar' yazılı tişört ile ısınmaya çıkması ülkesinde olay oldu.

Zanka’ya ülkesinden ‘Vatan size minnettar’ tepkisi

Süper Lig’in 8. haftasında Fenerbahçe deplasmanda Yukatal Denizlispor’u 2-1 mağlup etti ve 3 puanın sahibi oldu. Sarı-lacivertliler mücadele öncesinde “Vatan size minnettar” yazılı tişört ile ısınmaya çıktı.

Zanka’nın da doğal olarak giydiği bu tişört ülkesi Danimarka’da sert karşılandı ve tecrübeli oyuncu hedef tahtasına oturtuldu.

29 yaşındaki stoperin Türk ordusuna verdiği destekten rahatsız olan eski Danimarka Kültür ve Kilise Bakanı Bertel Haarder, “Zanka, büyük bir karar vermiş. Ancak Fenerbahçe’de oynadığı sürece kulübün emirlerini yerine getirmeye mecbur.”

”Bu şartlardaki bir takımda oynamak isteyip istemediğini düşünmek zorunda. Kendisinin bunu düşündüğünden ve o tişörtü giymesindeki sıkıntıyı gördüğünden eminim.” ifadelerini kullandı.

UEFA’YA SKANDAL ÇAĞRI

Danimarka’daki spor yorumcularından Soren Klaestrup, “Danimarka Futbol Federasyonu ve Oyuncular Birliği, konuya dahil oldu. İki kuruluş da UEFA’yı harekete geçme ve Zanka’ya yardım etme çağrısında bulundu.” dedi.

Bir başka yorumcu Martin Selsoe Sorensen ise “Tişörtteki yazıda operasyona değil, Türk askerine destek veriliyor. Nitekim aynı durum Danimarka’da da görüldü. Burada da pek çok kişi Irak veya Afganistan savaşına müdahil olunmasını istemiyordu ancak o ülkelere gönderilen askerlere destek oldular” sözleriyle Barış Pınarı Harekatı’ndan savaş olarak bahsetti.