Zarif ABD’den meydan okudu: ABD saldırırsa topyekun savaş çıkar

İran Dışişleri Bakanı Zarif, 'Bizzat Suudilerin bile İran'ın işi olduğuna dair kendi kurmacalarına inanmadığı aşikar' dedi.

Zarif ABD’den meydan okudu: ABD saldırırsa topyekun savaş çıkar

BM Genel Kurulu’na katılmak için New York’a giden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suudi Arabistan’ın Aramco saldırısında Tahran’ı sorumlu tutması ve Trump yönetiminin Tahran’a karşı açıkladığı yeni yaptırımlarla ilgili Twitter’da değerlendirmelerde bulundu.

CNN’e verdiği mülakatta ABD ya da İsrail’in İran’ı vurması halinde bunu sınırlı saldırı diye sunma hesaplarının tutmayacağı, topyekün savaş çıkacağı uyarısını yapan Zarif, mülakattan bölümler de paylaştı.

İranlı bakan, ABD destekli Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Mart 2015’ten beri devam eden ve pek çok uzman tarafından ‘soykırım’ diye tanımlanan saldırısını da “Arap kanına karşı Arap petrolü / ABD politikası hakkında okuma kitabı” başlığı altında irdeledi.


Zarif, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamalarına yanıtı verirken “Son Amerikalıya dek savaşmak isteyen İran değil, daha ziyade kendisinin B Takımı’dır, bunlar İran’la son Amerikalıya dek savaşmak ister görünmektedir” dedi.

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yönelik saldırılarla ilgili temelsiz şekilde İran’ı suçladığına, ama ardından Yemen’deki ateşkesi bozarak Hudeyde’ye misillemede bulunduğuna dikkat çeken Zarif, “Bizzat Suudilerin bile İran’ın işi olduğuna dair kendi kurmacalarına inanmadığı aşikar” diye iğneledi.