Zehir saçan maden lehine karar veren TBB’den ‘İliç’ açıklaması

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Erzincan İliç'te yaşanan facianın ardından açıklama yaparak, siyanür tehlikesine karşı yapılan 'zehir havuzu' uyarılarını hatırlattı. TBB'den yapılan açıklamada, siyanürlü altın madenlerinin kapatılması gerektiğini vurgulandı. Avukat İsmail Hakkı Atal, siyanür sızıntısının yaşandığı 21 Haziran'da "Siyanür, Harran Ovası'na gitti" dediği için şikayet edildiğini ve Türkiye Barolar Birliği'nin, hakkında verilen takipsizlik kararını kaldırdığını açıklamıştı. 

featured

Türkiye’nin ikinci en büyük altın madeni sahası olan ve siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan İliç’teki altın madeninde dün saat 14.28’de göçük meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan hızla aşağı doğru aktı. 9 işçi, geniş bir alana yayılan toprağın altında kaldı.

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’teki siyanürlü maden felaketinde ikinci gün: 4 kişi gözaltına alındı

Yaşanan felaketin ardından, “Türkiye’nin Çernobili” olarak bilinen altın madenine karşı direnen köylülerin sesinin duyulmaması tepki çekti. Siyanürlü madende yaşanan felaket sonrası Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) de açıklama geldi. TBB’den yapılan açıklama, 21 Haziran’da madende meydana gelen siyanür sızıntısı hatırlatıldı. Açıklamada “Bir an önce madende çalışan işçilerin kurtarılmasını ve bölge çalışanları ile tüm vatandaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanmasını istiyoruz” denildi.

TBB’NİN ‘İSMAİL HAKKI ATAL’ KARARI AKILLARA GELDİ

Söz konusu açıklama, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Avukat İsmail Hakkı Atal’ın TBB ile ilgili açıklamalarını akıllara getirdi. Atal, siyanür sızıntısının yaşandığı 21 Haziran’da “Harran Ovası’na gitti bu siyanür” dediği için şikayet edildiğini açıkladı. Adana Barosu’nun ‘şikayetin işleme konulmamasına’ karar verdiğini söyleyen Atal, “Türkiye Barolar Birliği, benim aleyhimdeki takipsizlik kararını, Anagold lehine, bu şirket lehine kaldırdı” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Ölüm madenine yol verenler, Veryansın Tv’nin yolunu kesti! Sedat Cezayirlioğlu köyüne alınmadı

‘KİRLİLİĞİN TÜM EKOSİSTEME AĞIR HASARLAR VERECEĞİ UYARISINDA BULUNULMUŞTU’

Türkiye Barolar Bilirği’nin açıklaması şöyle:

“Erzincan ili İliç ilçesi Çöpler Köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen altın madeninde meydana gelen felaketten büyük bir üzüntü ve kaygı duyuyoruz.

Siyanür ile ayrıştırma yapılan yığın liç alanında meydana gelen göçük sebebiyle 9 madencimizin göçük altında kaldığı belirtilen bu felakette, siyanür ve sülfirik asit içeriğine sahip, toksik ağır metal barındıran ve insan sağlığı için son derece tehlikeli olan atık yığının Fırat nehrine uzanan vadi boyunca yaklaşık 700-800 m hareket ettiği belirtilmiştir.

Konu ile ilgili olarak TBB tarafından; “Çöpler Kompleks Madeni 2. Kapasite Artışı ve Flotasyon Tesisi Projesi Sahasının felaket riski taşımakta olduğu, deprem riski, su kaynakları ve nehirlerin korunması bakımından bilimsel gerçeklere aykırı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ÇED Olumlu kararı verildiği, Proje sahasının Türkiye’nin en büyük su toplama havzasına sahip Fırat Nehri’ne sadece birkaç yüz metre uzaklıkta, Munzur dağları ekosistemi içerisinde bulunduğu, kirliliğin tüm ekosisteme ağır hasarlar vereceği; hava, su, toprağın ağır metaller ve kimyasallarca yavaş yavaş zehirleneceği’ uyarısında bulunulmuş, tüm yetkililere ve kamuoyuna çağrıda bulunularak, gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması istenmiştir.

‘TÜM ÇABA VE UYARILARIMIZA RAĞMEN BU ELİM OLAY GERÇEKLEŞTİ’

Yine 21 Haziran 2022 tarihinde meydana gelen siyanür borusunun patlaması sonucu tonlarca siyanürlü çözeltinin toprağa, suya ve havaya karışmasına istinaden Çevre Sehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuş ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. TBB tarafından ÇED olumlu raporunun iptali için yürütülen hukuki süreç takip edilmiştir.

Temmuz 2023 tarihinde TBB Çevre Komisyonu tarafından hazırlanmış olan “İliç Altın Madeni Raporu” kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Konu ile ilgili tüm çaba ve uyarılarımıza rağmen bu elim olayın gerçekleşmesinden derin üzüntü duyuyoruz. Bir an önce madende çalışan işçilerin kurtarılmasını ve bölge çalışanları ile tüm vatandaşlarımızın can güvenliklerinin sağlanmasını istiyoruz.

‘BİR AN ÖNCE SİYANÜRLÜ ALTIN MADENLERİ KAPATILMALI’

Buna istinaden bir an önce;

1. Bölgede meydana gelen heyelan sonucu saçılan atık yığının bir an önce kontrol altına alınmasını;

2. Atık yığından kaynaklanabilecek siyanür, sülfirik asit ve ağır metal kirliliğinin önüne geçilmesi için tüm tedbirlerin alınmasını,

3. Madenin ruhsat alanına 250 m mesafede bulunan Bağıştaş barajı ve Fırat Nehrine karışma ihtimalinin önüne geçecek tedbirlerin bir an önce alınmasını,

4. Bir an önce bu altın madeni gibi siyanürlü altın madenlerinin kapatılmasını ve rehabilite edilmesini,

Anayasamızca garanti altına alınan insanca ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının gasp edilmemesi adına talep ediyor, çevre ve insan sağlığını tehdit eden her türlü madencilik faaliyetine karşı daima mücadele edeceğimizi

Kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

Zehir saçan maden lehine karar veren TBB’den ‘İliç’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!