Zincir mağazalar için yeni kural getirildi

Resmi Gazete'de yayımlanan Ticaret Bakanlığı'nın yeni yönetmeliğinde, zincir mağazalar için yeni kural geldi. Buna 200'ün üzerinde şubesi olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak.

featured

Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğinde, zincir mağazalar için yeni kural geldi.

Buna göre zincir mağazalar, satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktaracak.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Zincir mağazalara yönelik yeni kuralların getirildiği yönetmelikle, zincir mağazalar, satışa sundukları ürünlerle şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı’nın sistemine aktaracak. Bu veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılabilecek. Kararın amacı tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin sağlanması.

Öte yandan, yönetmeliğin hükümlerinin uygulanmasını Ticaret Bakanlığı yürütecek.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 30 Kasım’daki AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatlarına ilişkin düzenleme yapılacağını söylemişti.

Erdoğan basını da hedef alarak, “Medya yatıyor, kalkıyor belli isimleri ekrana çıkararak market de market yaptıkları iş bu. Marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabinede arkadaşlarıma söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere kontrolleri sıkılaştıracağız. Bütün mesele bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi’ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız” şeklinde konuşmuştu.

Zincir mağazalar için yeni kural getirildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Çok güzeeel.. Böylece TarımKredi fiyatlarının neden diğerleriyle aynı olduğunu reyiz Bilale anlatır gibi bize anlatır..

  2. 2 ay önce

    3 markete 3 adam gönder al fiyatları. Ya da ben göndereyim size her hafta. İş mi bu yani. Şimdi bunun için müdürlük açıp 3 maaş verirler. Altlarına da şöyle longundan bir a8 filan.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!