Zincir marketlerden KDV çıkışı

featured

Gıdada yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV oranına ilişkin marketlerden açıklamalar geliyor. Marketlerde KDV denetimleri de yapılıyor.

Haftasonu temel gıdada KDV’nin indirildiği duyurulmuştu. Erdoğan bugün de Birleşik Arap Emirlikleri yolculuğu öncesi “Ters adımlar atanlara yönelik şiddetli cezai müeyyideleri uygulayacağız” diye konuştu.

İstanbul Bahçelievler’deki bir markette denetim yapan zabıta memuru Halil İbrahim Çırak DHA’ya yaptığı açıklamada, uygulamanın henüz çok yeni olduğunu belirterek, “Ürünlerin etiketlerine, son kullanma tarihlerine bakıyoruz. Bu ürünlerin numunelerini alıyoruz ve kasaya gidiyoruz. Kasa fişi ve reyon fişi arasındaki fiyatları karşılaştırıyoruz. KDV indirimleri oldu ve bu indirimleri marketlerin uygulayıp uygulamadığına bakıyoruz. Uygulamayanlar için Haksız Fiyat Denetim Formu tanzim ediyoruz. İş yerlerine bu konuda gerekli uyarıları yapıyoruz ve uymayanlar hakkında gerekli yasal işlem uyguluyoruz” dedi.

Dev market zincirlerinden de arka arkaya açıklamalar geldi.

CARREFOURSA

Zincir marketlerden CarrefourSa tarafından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi açıklamasının ardından 42 bin ürünümüzün fiyatını bu karar doğrultusunda düzenledik.” ifadelerine yer verildi.

MİGROS

Migros da KDV indirimini etiketlerine yansıttı. Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi açıklamasının ardından 20 binin üzerinde ürünümüzün fiyatı bu karar doğrultuda indirilmiştir.”

BİM

BİM’den yapılan açıklamada, “13 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda belirtilen ürünlerde yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV oranlarını 14 Şubat 2022 tarihi itibarıyla raflarımıza yansıtmış bulunmaktayız” ifadelerine yer verildi.

HAPPY CENTER

Happy Center, KDV’de 7 puanlık indirimini tüm noktalarında hayata geçirdi. Happy Center KDV indirimini bugün sabah saatlerinden itibaren tüm marketlerinde etiketlerine yansıttığını duyurdu.

Onur Marketleri’ni bünyesinde bulunduran Özen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, gıda fiyatlarının çok yükseldiği bu dönemde açıklanan KDV desteğinin çok önemli bir destek olduğunu, vatandaşların gıdaya kolay ulaşabilmesi adına yüzde 7 üzerine ek yüzde 7’ye varan indirimin de kendileri tarafından yapılacağını söyledi.

Zincir marketlerden KDV çıkışı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 5 ay önce

    hizaya geçmiş hepsi

  2. 5 ay önce

    Eeee..hayat pahalılığı ortadan kalktı mı şimdi..sopa gösterme sırası marketlere geldi.millet olarak yemeyelim bu numaraları..lütfen..azıcık aklımızı kullanalım, saray sefasinda eksilme yok, sofralarda eksilme Cook😉

  3. Etiket de farklı fiyat, kasada farklı fiyat uygulayan a101 in ismini göremedim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!