Ziyarette kimsenin bilmediği çarpıcı ayrıntı: Kaftancıoğlu ile Türkeş’in bağı ne?

Ziyarette kimsenin bilmediği çarpıcı ayrıntı: Kaftancıoğlu ile Türkeş’in bağı ne?
Ziyarette kimsenin bilmediği çarpıcı ayrıntı: Kaftancıoğlu ile Türkeş’in bağı ne?

ERDEM ATAY/VERYANSIN TV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın MHP’nin kurucusu 1960 ihtilalinin en önemli isimlerinden Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş’i ziyareti çok tartışıldı. 
Pandemi nedeniyle ziyaretlerin kısıtlandığı bir ortamda kalabalık bir heyetin Seval Türkeş’i ziyaret etmesi çok dikkat çekmedi, dikkat çeken ziyaretin tarihiydi. Türkiye’nin en acı tarihlerinden biri olan Maraş Katliamının yıl dönümünde bu ziyaret yapıldı. 
CHP’de kıyamet koptu. Özellikle sosyal medyada ve CHP tabanında bu durumun rahatsızlık yarattığı görüldü. Zira Maraş Katliamının sorumluları arasında MHP ve o dönemki yönetim yani Alparslan Türkeş gösteriliyordu. CHP’lilerden tepkiler dinmek bilmedi. 
Peki CHP’liler tepki gösterdi de MHP’liler göstermedi mi? 
MHP’de de çok tepki vardı ama tepkinin hedefinde özellikle Canan Kaftancıoğlu’nu Türkeş’in evine alan Seval Türkeş’ti. Aynı gün yani dün MHP’li sosyal medyadan Seval Türkeş yerine, Alparslan Türkeş’in ilk eşi Şükriye Türkeş’i andı. Birçok MHP’linin Seval Türkeş’e tepkisinin yanında, bu ziyareti neden kabul ettiği soruluyordu. 
Bu konu muhtemelen daha tartışılmaya devam edilecek. Herkes bu ziyaretin neden gerçekleştiğini soracak ama cevabı bulacak mı o belli değil. 
Şimdi gelelim, bu ziyaretin belki de en ilginç tarafından birine. 
Ama önce geçmişe dönelim. 
Sağ sol çatışmalarının olduğu 1980’lere… 
Tarih 11 Nisan 1980…
Her sabah olduğu gibi 13 yaşındaki kızı Pınar’ı okula bırakmak için Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi Ünsal Sokak’aki evinden çıkan bir babanın yanına iki kişi yaklaşır. Önce emin olmak için “Sen Ümit misin” diye sorarlar. “Evet” cevabı üzerine art arda ateş etmeye başlarlar. Kurşun yağmuru altında kızının gözleri önünde kanlar içinde yere yığılan baba hayatını kaybeder. 
Bir kişi yakalanır, ceza alır ama aile yıllarca bu kişileri azmettirenleri sorar, sorgular. 
Suikast sonucu hayatını kaybeden kişi Türkiye İşçi Partisi kurucularından, Köy Enstitüsü mezunu ve TRT çalışanı Ümit Kaftancıoğlu’dur. 
Bilenler bilir, Ümit Kaftancıoğlu Canan Kaftancıoğlu’nun kayınpederidir. 
Şimdi soruyorsunuz, bu bilginin konumuzla ne ilgisi var?
Çok ilgisi var. TRT İstanbul Radyosu prodüktörlerinden olan Ümit Kaftancıoğlu’nun sol fikirleri savunan kitapları da vardı. Kaftancıoğlu suikasta uğramadan birkaç ay önce Alparslan Türkeş bir televizyon programında Kaftancıoğlu’nun kitabını göstererek, “Böyle komünizm propagandası yapan insanlar aramızda” ifadesi kullandı. İşte Kaftancıoğlu ailesine göre ne olduysa ondan sonra oldu… 
Ümit Kaftancıoğlu çok fazla tehdit telefonları almaya başladı. Koruma talep etti. Ama korunamadı ve maalesef bir saldırıya kurban gitti. 
Cinayetin faili Ahmet Mustafa Kıvılcım, “Kaftancıoğlu solcu olduğu için öldürüldü” ifadesini kullandı, müebbet hapis cezası aldı. Ancak 4 yıl yatıp çıktı. 
*
2013 yılına gelelim şimdi. 
Ümit Kaftancıoğlu’nun oğlu Ali Naki Kaftancıoğlu (Canan Kaftancıoğlu’nun eşi) bir gazeteciye verdiği mülakatta, “Bugün artık babasının gerçek faillerinin cezalandırılmasıyla ilgili umudunun kalmadığını, Kaftancıoğlu cinayetinde asıl, failleri azmettirenlerin ortaya çıkarılmasının ve onları destekleyen dış güç odaklarının deşifre edilmesi gerektiğini” söyledi. 
Darbenin ardından MHP İstanbul Davasında bu cinayetle yargılanan 4 kişiden birinin ceza aldığını söyleyen Ali Naki Kaftancıoğlu, yargı sürecinin daha ileriye gitmediğini, bu cinayetlerin gerek askeri mahkemeler gerekse devletin organize yapısı sebebiyle üstüne gidilmediğini vurguladı. 
Ve şöyle devam etti:
“Ben babamın katillerini çok fazla suçlamıyorum. Onlar ülkücü, eğitimsiz, Muhsin Yazıcıoğlu, Alparslan Türkeş, Yılma Durak gibi isimler tarafından dolduruşa getirilmiş kimselerdi. CIA gibi yurt dışı kaynaklı güç odakları tarafından desteklenen Abdullah Çatlı gibi pis işlere bulaşmış bir elleri cinayet, bir elleri eroin ve kara parayla gezen kişilerdi. Asıl onların cezalandırılması, bunları destekleyen güç odaklarının ifşa edilmesi gerekirdi.”
Sözler açıktı. 
Ali Naki Kaftancıoğlu, babası Ümit Kaftancıoğlu’nun cinayetinde dolaylı olarak Alparslan Türkeş’i de sorumlu tutmuştu. Bu açıklamadan tam 7 yıl sonra da eşi Canan Kaftancıoğlu Alparslan Türkeş’in eşini evinde ziyaret etmiş oldu. 
Bakalım bu ziyaretin altından ne çıkacak?