Zonguldak – İstanbul yolunda büyük tehlike

Şehirlerden, imar bölgelerinden uzakta bulunması, yoldan görünmemesi gerektiği kanunen zorunlu olan taş ocaklarına göz yumulmaya devam ediliyor.

Zonguldak – İstanbul yolunda büyük tehlike

Ilıksu Mağarası, Ilıksu’ya adını veren sıcak su kaynağı, Ilıksu koyu ve daha gün yüzüne çıkmamış eski çağlardan kalma kalıntıların olduğu Ilıksu’yu gören tepeler..de büyük bir doğa katliamı yaşanıyor.

Pusulagazetesi.com.tr’de yer alan habere göre Esenköy Mahallesinde bulunan İnçatı Deresi üzerine kurulmuş taş kırma tesisi ve taş ocağı son 1 yıldır “İnçatı deresi yatağını” göz göre göre doldurmaya devam ediyor.

Gazeten, Zonguldak – İstanbul yoluna iyice yaklaşan bu doldurma işleminin yarattığı tehlikeyi şöyle sıralıyor:

– Her an yoğun bir yağmurda kayıp yolu kapatabileceği
– Her an yoğun yağabilecek bir yağmurda sel oluşabileceği, Ilıksu yerleşkesindeki insanların can ve mal güvenliğinin tehlikede olduğu
– Her an bir çok felaketin oluşmasına sebep olacak, kanunlara aykırı, kurmaca düzen ile yürütülen bu taş ocaklarının biran önce kapatılması gerekmektedir.

Vatandaşların yetkililere yaptığı şikayete verilen yanıt gerçekten ilginç: “Denetime gidildiğinde tesisin çalışmadığı görülüyor.” Taş ocağındaki patlamadan binalara gelen taşlar için “Sizin atmadığınız ne malum?” deniliyor.

Bu yıkımdan sorumlu olan resmi kurumlar şöyle: Zonguldak Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Zonğuldak İl Özel İdaresi, Kozlu Kaymakamlığı, Kozlu Belediyesi.

ILIKSU YERLEŞKESİ KATLİAMININ GÖRÜNTÜLERİ