Zoom'un stres yarattığı ortaya çıktı

Pandemi sürecinde milyonlarca insanın kullanmaya başladığı online görüntülü toplantı programı olan Zoom, yapılan araştırmaya göre kişiyi yüz yüze toplantıdan daha çok strese sokuyor.

Zoom'un stres yarattığı ortaya çıktı

Kovid-19 pandemisiyle beraber şirketler ofis hayatını terk edip evden çalışma modeline dönmesiyle toplantılar, kongreler, konferanslar hatta akraba sohbetleri bile telefon ve bilgisayar ekranlarından yapılmaya başladı. Çevrimiçi görüşme platformlarının başında gelen Zoom uygulamasının ise strese neden olduğu ortaya çıktı. Stanford Üniversitesi’ndeki bilim insanları Zoom yorgunluğu konusunda bazı uyarılarda bulundu.

Araştırmayı yürüten Stanford Sanal İnsan Etkileşim Laboratuvarı Direktörü Prof. Jeremy Bailenson, yorgunluğun nedenlerini “ekrana çok yakından bakmak” ve “kendi görüntüsüne çok fazla odaklanmak” olarak sıralıyor. Bailenson'a göre Zoom, kullanıcıları hiç olmadığı kadar kendi tepkilerini gözlemlemek zorunda bırakarak stres yaratıyor.

Prof. Jeremy Bailenson, online toplantı stresini azaltmak için basit çözümler öneriyor. Örneğin, kişinin ekranda kendisinin bulunduğu pencereyi kapatması veya ekran görüntüsünü küçülterek odaklanmayı azaltması gibi. Bailenson, Zoom toplantılarının çoğunun telefon görüşmesi olarak yapılabileceğine de dikkat çekiyor.