Zülfü Livaneli, Öcalan'ın heykelini dikemeyen Demirtaş'ı 'Edebiyatımızın usta kalemi' ilan etti...

Yıllardır yazdıkları 'çok satanlar' listesine giren Zülfü Livaneli, edebiyat bilgisini Selahattin Demirtaş'ı övdüğü mesajında açık etti. Livaneli, Demirtaş'ı 'Edebiyatımızın usta kalemlerinden' ilan etti. Livaneli daha önce de Said Nursi için 'bambaşka bir Türkçe anlayışı var. Farklı bir edebiyat tadı taşıyor.' demişti.

Zülfü Livaneli, Öcalan'ın heykelini dikemeyen Demirtaş'ı 'Edebiyatımızın usta kalemi' ilan etti...
Zülfü Livaneli, Öcalan'ın heykelini dikemeyen Demirtaş'ı 'Edebiyatımızın usta kalemi' ilan etti...

VERYANSIN TV

Şarkıcı yazar Zülfü Livaneli'nin Twitter hesabından Selahattin Demirtaş'ın kendisine imzalı gönderdiği kitabın fotoğrafını "Edebiyatımızın usta kalemlerinden Selahattin Demirtaş’ın son romanını zevkle okuyorum. Teşekkürlerimle" notuyla paylaştı.

Livaneli mesajının devamında "Zor koşullarda, uzun sürelerde verdiği, insancıllık ortak temalı, 4 eserini de okumanızı öneriyorum. Giderek gelişen bir dil ve derinleşen konular." dedi.

Yıllarca CHP'li belediyelerin organizasyonlarında sahneye çıkan, Atatürkçü kitleyi tavlayan ve yazdığı romanlar "çok satanlara" giren Livaneli'nin PKK terör örgütü ile ilişkisinden dolayı hapse giren Demirtaş'ı sunma biçimi tepki çekti.

DEMİRTAŞ SOLCU AMA CHP'LİLER DEĞİL

 Zülfü Livaneli yıllardır milliyetçiliğe düşman, bölücülerle, kimlik siyaseti yapanlarla kol kola, ulus devlet karşıtlığı yapıyor.

CHP'nin köklerine saldıran Livaneli, partinin kurucu rolünü eleştirerek "CHP, ileriki tarihlerde sol bir parti gibi görünmeye çalıştı" diyor.

Livaneli, İsmet İnönü’den Bülent Ecevit’e ve Deniz Baykal’a kadar CHP'nin başına gelmiş politikacıları "sağcı" olarak görüp Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'sini çok seviyor.

DEMİRTAŞ'I ÖVEN SAİD NURSİ'Yİ ÖVMEZ Mİ?

Cumhuriyet'in kurucu kadrolarından esirgediği güzel sözleri Nur tarikatı kurucusu ve Fetullah Gülen'in akıl hocası Said Nursi'den esirgemeyen Livaneli, şunları söylemişti:

“Said Nursi çok zeki ve insanı etkileyen biri. Büyük bir bunalıma girmiş insanlığa yardım etmek için, Risale- i Nur Külliyatı'nı yazmış. Bu külliyattan ben de okudum.

Risale-i Nur’da Said Nursi’nin çok ilginç ve ateşli bir üslubu var. Said Nursi’nin bambaşka bir Türkçe anlayışı var. Farklı bir edebiyat tadı taşıyor. Risale-i Nur'un üslubu öylesine kuvvetli ve hırslı ki insanı ister istemez etkiliyor."

Livaneli, "Öcalan'ın heykelini dikeceğiz", “PKK’nın tükürüğünde boğulacaksınız”, "Mustafa Kemal'in itleri" diyen ve Kobani eylemleri sırasında Atatürk anıtlarını ateşe veren HDP’lileri her fırsatta öbüyor. Deniz Baykal'ı hedef aldığı son söyleşisinde "Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve HDP’nin sağduyulu siyaseti Türkiye’ye iyiye doğru tarihi bir adım attırdı. Umarım genel seçimlerde de bu adımın devamı getirilir." diyerek niyetini belli etmekten geri durmamıştı.

ERGENEKON TERTİBİNİ SAVUNMUŞTU

2011 yılında FETÖ'cülerin Ergenekon kumpaslarına destek olan Livaneli, Odatv'ye yönelik operasyonda Soner Yalçın'ın gözaltına alınmasının ardından kumpasçılara sitem etmiş ve Vatan gazetesindeki köşesinden şu satırları yazmıştı...

"Kendi kendime ‘Bu işe en çok sevinenler kimdir?’ diye sorduğum zaman ‘gerçek Ergenekon sanıkları’ cevabına ulaşıyorum.

Çünkü biliyoruz ki bu davada katiller, faili meçhul infaz yapanlar, ellerindeki devlet gücünü adam öldürmek için kullananlar, yazara-çizere, sanata, bilime düşmanlık edenler, bu memleketi karanlık bir işkence ve katliam cehennemine çevirmek için operasyonlar düzenlemiş olanlar var.

Türkiye’nin demokrat kamuoyu ‘Sonunda adalet yerini bulacak. Bu caniler hak ettikleri cezalara çarptırılacak’ diye umutlanırken, Ergenekon davası yön değiştirip gazeteciye, yazara, çizere yönelen bir seyir izliyor.

Böylece içerideki gerçek katillere ‘Bakın, böyle bir şey yok. İftira atılıyor, muhalifler susturuluyor’ deme fırsatı verildi.

Kamuoyu ‘Acaba bu gerçek bir dava değil de bir muhalif sindirme operasyonu mu?’ sorusunu sormaya başladı.

En büyük kayıp budur."

Yurtseverlerin yıllarca FETÖ kumpasıyla hapiste yatmasına çıtı çıkmayan Livaneli, FETÖ ve PKK'lıların hapse girmesinin ardından 'adalet' çağrısı yapmışyı.

ULUSAL SOL'U HEDEF ALDI

İki yıl önce T24’ten Şirin Payzın’a verdiği röportajda, Atatürk’ün Türk Milleti yerine ‘Türkiye halkı’ dediğini iddia eden Livaneli, ulusalcılığı hedef alarak şunları söylemişti...

“Milliyetçilik var, ulusalcılık var. Ne demek Nationalism? Bunun tarihsel kategorisi var, kapsamı belli, her şeyi belli. Bizde bu lafı ikiye ayırdılar; birine ‘milliyetçi sağcı’ dediler, öbürü de kendilerine solcu dedi ulusalcılık dedi… Böyle uyduramazsın ki bu kadar yerleşik kavramları, böyle şey olabilir mi? Zaten  ‘ulusal sol’ olacak bir şey değil. Zaten tartışmasını çok yapmıştık. Ulusal sol diye bir şey olmaz.  Evrensel olur, yurtsever olur o başka.”

İMAMOĞLU’NA ‘CUMHURBAŞKANI OLMALISIN’ DEMİŞ

“Ekrem İmamoğlu’nu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde tanıdım. Eşi Dilek ve çocuklarını da… Çok yakın olduk, hem iş yaparken gördüm hem şahsi hayatında gördüm, hem ahlâkını fikirlerini gördüm ve o günden beri bir yerde yazdı ya ‘ilk telaffuz eden odur’ diye, kamuoyunun önünde de ‘İstanbul Belediye Başkanı’ olmalı dedim. Hatta kendisiyle şahsi konuşmalarımızda da…  Esas derdim ‘İleride Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olmalısın’ idi.”

'DEVLET DE ÖLDÜRÜYOR PKK DA…'

“Ben konserlerde bunu anlatıyorum. Devletin öldürdüğü bir çocuğumuzu görüyoruz sosyal medyada. Uğur Kaymaz’dan beri her zaman yüreğim yanıyor, onu paylaşıyorum, lanetliyorum bu davranışı. Sonra bakıyorum diğer yandan bir öğretmen, Eren Bülbül gibi çocuklarımız geliyor onları da PKK öldürüyor. Onları da lanetliyorum. İkisine de itiraz geliyor ‘Onlar da yaptı?’ diye. Onlar da yaptılar diye sonu bulunamaz bu işin. Birbirinizi çocuk cesetleri üzerinden siyaset yaparak bitireceksiniz. Olmaz böyle bir şey.”

SELAHATTİN DEMİRTAŞ UMUT OLMUŞ!

O zaman Türkiye’de Ekrem İmamoğlu bir umutsa geleceğe dair,  Kürtlerin de bir umut olarak yeni bir lider mi çıkartması gerekiyor? İmamoğlu’ndan çoğaltarak gitmek?..

“Bence var öyle bir lider. Bence İmamoğlu’ndan da önce çıktı: Selahattin Demirtaş… Ondan önce Ahmet Türk, benim dostum ahbabımdır. Ilımlı, efendi, her şeyi hakkınca düşünen, icabında kendi hareketini eleştirebilen bir insan. Kendisinden niye Gerry Adams gibi, İngilizlerin yaptığı gibi yararlanmaz ki devlet? Bu son olaylarla iyice beter yaptılar.”