10 ili yıkan depremin ardından ‘imar affı’ reklamı yeniden gündem oldu

Büyük depremin ardından yetersiz müdahale ve iktidarın imar politikası eleştirilere neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2019 yılında hazırladığı “imar affı” reklamı sosyal medyada yeniden gündem oldu.

featured

AFAD, saat 06.15 itibarıyla Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremlerde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 bin 11 kişinin yaralandığını açıkladı.

Büyük depremin ardından yetersiz müdahale ve iktidarın imar politikası eleştirilere neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 yılında hazırladığı “imar affı” reklamı sosyal medyada yeniden gündem oldu.

İşte o reklam…

BAKAN KURUM: İMAR AFFI BİNANIN SAĞLAM OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR

31 Aralık 2017’den önce yapılmış, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların imar ve iskan sorununun çözülmesi amacıyla 2019 yılında başlatılan imar barışı uygulamasından 7 milyon 450 bin 578 yapı faydalanmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 14 Mart 2019’da konuyla ilgili “İmar affı binanın sağlam olduğunu göstermiyor” demişti.

Bakan Kurum, şöyle devam etmişti:

“İmar affı, bizim vatandaşın devletle olan barışı. Aslında orada ciddi bir istatistik elde ediyoruz. 10 milyon veri var elimizde. Neyin ne kaçağı var onu görebilme imkanına erişmiş olduk. İmar barışı şu anlama gelmiyor; ‘imar barışına giren yapılar sağlamdır, riskli değildir’ anlamı taşımıyor. İmar affından yararlanınca riskli bina kesinlikle kurtulmuyor, bunun altını çizerek söyleyeyim. İmar affı binanın sağlam olduğunu göstermiyor. İmar affı, bina kaçak olduğu için elektriği, suyu, doğal gazı bağlanamıyor, bunun bağlanabilme imkanını veriyor. Bin metrekare bina yapmış ama terasında bir kaçağı var bu kaçağından dolayı iskan alamamış, iskanı alabilmesinin önünü açıyor. Kat mülkiyeti kurabilmesinin önünü açıyor ancak bu binayı yıktığınızda eğer o kaçak imar planına uygun değilse de bunu yapmanıza yine müsaade etmiyor.”

10 ili yıkan depremin ardından ‘imar affı’ reklamı yeniden gündem oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!