'101 Aksaçlı' Yeşiller'e boyandı!

Almanya’da faaliyet gösteren bazı örgüt ve kişiler, Türkiye’de kendilerini “101 Aksaçlı” olarak adlandıran "yetmez ama evetçi"lere destek amacıyla ortak bir açıklama yaptı. Bildirinin 101 imzacısı arasında, zamanında FETÖ'nün sözde "demokratikleşme" operasyonlarına destek veren, Ergenekon-Balyoz kumpaslarını alkışlayan, PKK açılımında AKP'nin "Akil Adamı" olan isimlerin ağırlıkta.

'101 Aksaçlı' Yeşiller'e boyandı!

Bugün Berlin’de Yeşiller Partisi eski Eşbaşkanı Cem Özdemir’in liderliğinde düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası eleştirilerek, Türkiye'deki fikir özgürlüğü ve hak ihlallerinin arttığı öne sürüldü. Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Osman Kavala ve Ahmet Altan’a sahip çıkıldı.

Açıklamada, “101 Aksaçlı” girişiminin insan hakları, barış ve demokrasi için yaptığı demokratik muhalefet çağrısına destek verildiği duyuruldu. Almanya’nın Köln kentinde faaliyetlerini sürdüren Türk Alman Kültür Forumu (Kultur Forum Türkei und Deutschland) adlı kuruluşun girişimiyle yapılan çağrıya, Alman Yazarlar Birliği PEN, Alman Yayıncılar Birliği ve Alman Gazeteciler Sendikası destek verirken, yönetmen Fatih Akın, tiyatro yönetmeni Şermin Langhoff, SPD’li siyasetçi Lale Akgün, sendikacı Nafiz Özbek gibi isimler de destek verenler arasında yer aldı.

Türkiye’den yazar Orhan Pamuk, gazeteci Oya Baydar ve Zülfü Livaneli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen Berlin’deki toplantıya destek mesajlarıyla katılırken, organizyonu gerçekleştiren Türk Alman Kültür Forumu Başkanı Osman Okkan, amaçlarının Türkiye’deki “101 Aksaçlı” inisiyatifinin yanında yer almanın yanısıra, ülkenin demokratikleşme sürecine destek vermek olduğunu iddia etti.

İMZALAR 404'E ÇIKTI

Okkan, girişim hakkında şunları söyledi: “Çıkış noktası Türkiye’de son aylarda gördüğümüz ‘101 Aksaçlı’ hareketi. Onunla başladı, sonra bu imzalar 404’e çıktı, daha sonra da katlandı. Çeşitli meslek kuruluşları tarafından, yazarlar tarafından Türkiye’de insan haklarına vurgu yapan, barış özlemine vurgu yapan ortak bildiriler yayınlandı. Buradaki de bunların bir çeşit devamı diyebiliriz. Avrupa’daki insanların da Türkiye’deki demokrasi hareketiyle dayanışma içinde olduğunu vurgulamak istedik. Bu demokrasi düşüncesinin, ilkelerinin, insan haklarının yeniden gündeme girmesi için, düşüncelerinden ötürü hapiste olan insanların serbest kalması ve Türkiye’nin barışçı bir ortama gelmesi açısından sevindirici bir olgu.”

YETMEZ AMA EVETÇİ, AÇILIMCI, LİBERAL...

101 "siyasetçi, akademisyen, yazar ve sanatçı" geçen aylarda iktidar ve muhalefete seslenenen bir video yayınladı. "Aksaçlılar sesleniyor" başlıklı videoda, "Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor" denildi.

Listede, "liberal" ve "İkinci Cumhuriyetçi" olarak tanınan ve AKP-FETÖ ortaklığıyla yürütülen Cumhuriyeti tasfiye opeasyonlarına destek veren isimlerin de bulunması dikkat çekti. Döneminde Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına destek veren söz konusu isimler, AKP'nin PKK açılımında da en önde yer almış, "Akil İnsanlar Heyeti"nde görev almıştı.

Bir çoğu Taraf, Zaman, Samanyolu gibi operasyoncu gazete ve TV'lerin vazgeçilmez konukları olmuştu.

Listedeki o isimlerden bazıları şöyleydi: Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Fehmi Koru, Gençay Gürsoy, Hasan Cemal, Moris Gabbay, Murat Belge, Orhan Pamuk, Ömer Madra, Şebnem Korur Fincancı...

101 kişilik listenin tamamı şöyle:

Abdullah Nefes, Abdülbaki Erdoğmuş, Ahmet Aykaç, Ahmet İnsel, Ahmet Telli, Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Ali Sirmen, Altan Öymen, Arif Keskiner, Atilla Dorsay, Aydın Cıngı, Aydın Engin, Ayşe Erzan, Ayşenur Arslan, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Bülent Ortaçgil, Canan Arın, Celal Doğan, Cem Toker, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Cihangir İslam, Coşkun Özdemir, Doğan Bermek, Ercan Karakaş, Erdoğan Aydın, Ersin Kalaycıoğlu, Ersin Salman, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır, Eşber Yağmurdereli, Fatma Gök, Fatmagül Berktay, Fehmi Koru, Fikri Sağlar, Filiz Ali, Genco Erkal, Gençay Gürsoy, Gökhan Akçura, Gürel Tüzün, Hacer Ansal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Hayri İnönü, Herkül Milas, İbrahim Betil, İbrahim Sinemillioğlu, İlhan Tekeli, Kazım Güleçyüz, Korkut Boratav, Marta Kalyoncu, Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, Melek Ulagay, Meral Tamer, Meryem Koray, Moris Gabbay, Murat Belge, Murat Karayalçın, Müjde Ar, Nadire Mater, Nazar Büyüm, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurettin Sözen, Orhan Pamuk, Orhan Silier, Osman Ulagay, Oya Baydar, Öget Öktem Tanör, Ömer Madra, Peral Bayaz, Rakel Dink, Reşit Canbeyli, Rıza Türmen, Selçuk Erez, Serra Yılmaz, Süleyman Coşkun, Süleyman Çelebi, Şahin Tekgündüz, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Şevket Pamuk, Şükran Soner, Şükrü Aslan, Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Tuğrul Eryılmaz, Turhan Günay, Tülin Dursun, Ümit Aktaş, Üstün Ergüder, Vecdi Sayar, Veysi Dündar, Yaşar Okuyan, Yücel Erten, Zeynep Oral, Ziya Halis, Zülfü Livaneli.