'Yetmez ama evetçiler' yeniden ortaya çıktı... 'Aksaçlılar'daki karalar! Biz sizi çok iyi tanıyoruz

Bir araya gelen ve kendisini "siyasetçi, akademisyen, yazar ve sanatçı" olarak tanıtan 101 kişi "Aksaçlılar sesleniyor" başlığıyla bir video yayınladı. "Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor" mesajı veren "Aksaçlılar"ın arasında, zamanında FETÖ'nün "vesayete" karşı verdiği sözde "demokratikleşme" operasyonlarına destek veren, Ergenekon-Balyoz kumpaslarını alkışlayan, PKK açılımında AKP'nin "Akil Adamları" listesinde olan kişilerin de bulunması dikkat çekti.

'Yetmez ama evetçiler' yeniden ortaya çıktı... 'Aksaçlılar'daki karalar! Biz sizi çok iyi tanıyoruz

VERYANSIN TV

101 "siyasetçi, akademisyen, yazar ve sanatçı" iktidar ve muhalefete seslenenen bir video yayınladı. "Aksaçlılar sesleniyor" başlıklı videoda, "Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor" denildi.

Ancak listede, "liberal" ve "İkinci Cumhuriyetçi" olarak tanınan ve AKP-FETÖ ortaklığıyla yürütülen Cumhuriyeti tasfiye opeasyonlarına destek veren isimlerin de bulunması dikkat çekti. Döneminde Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına destek veren söz konusu isimler, AKP'nin PKK açılımında da en önde yer almış, "Akil İnsanlar Heyeti"nde görev almıştı.

Bir çoğu Taraf, Zaman, Samanyolu gibi operasyoncu gazete ve TV'lerin vazgeçilmez konukları olmuştu.

O isimlerden bazıları şöyle: Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Fehmi Koru, Gençay Gürsoy, Hasan Cemal, Moris Gabbay, Murat Belge, Orhan Pamuk, Ömer Madra, Şebnem Korur Fincancı...

Videoyla birlikte bir bildiri yayınlayan "Aksaçlılar", "Anayasa fiilen askıya alınmış durumda, bağımsız ve tarafsız olması gereken yargı Saray’ın emri altında, kolluk güçleri keza. Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale getiriliyor. Tam bir keyfîlik ve baskı ortamında demokrasinin ve hukukun son kırıntıları da süpürülüyor" ifadelerini kullandı.

Muhalefete de seslenen Aksaçlılar, HDP'li Selahattin Demirtaş'ın da sık sık dillendirdiği "Demokrasi İttifakı"na atıf yaparak, "AKP-MHP koalisyonu gücünü muhalefetin dağınıklığından alıyor. Çaresiz ve kararsız insanlarımız; güvenebileceği, dayanacağı sağlam bir seçenek arıyor. Topyekûn tehdit ancak topyekûn karşı koyuşla bertaraf edilir. Çözüm; bütün muhalefet güçlerinin, kendi çizgilerini, kendi varlıklarını koruyarak temel ilkelerde buluşacakları demokrasi ittifakını gecikmeden kurmaktır" ifadelerine yer verdi.

101 kişilik listenin tamamı şöyle:

Abdullah Nefes, Abdülbaki Erdoğmuş, Ahmet Aykaç, Ahmet İnsel, Ahmet Telli, Ahmet Türk, Ali Bayramoğlu, Ali Sirmen, Altan Öymen, Arif Keskiner, Atilla Dorsay, Aydın Cıngı, Aydın Engin, Ayşe Erzan, Ayşenur Arslan, Baskın Oran, Binnaz Toprak, Bülent Ortaçgil, Canan Arın, Celal Doğan, Cem Toker, Cengiz Aktar, Cengiz Çandar, Cihangir İslam, Coşkun Özdemir, Doğan Bermek, Ercan Karakaş, Erdoğan Aydın, Ersin Kalaycıoğlu, Ersin Salman, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Yalçınbayır, Eşber Yağmurdereli, Fatma Gök, Fatmagül Berktay, Fehmi Koru, Fikri Sağlar, Filiz Ali, Genco Erkal, Gençay Gürsoy, Gökhan Akçura, Gürel Tüzün, Hacer Ansal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Hayri İnönü, Herkül Milas, İbrahim Betil, İbrahim Sinemillioğlu, İlhan Tekeli, Kazım Güleçyüz, Korkut Boratav, Marta Kalyoncu, Mehmet Hayri Kırbaşoğlu, Melek Ulagay, Meral Tamer, Meryem Koray, Moris Gabbay, Murat Belge, Murat Karayalçın, Müjde Ar, Nadire Mater, Nazar Büyüm, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurettin Sözen, Orhan Pamuk, Orhan Silier, Osman Ulagay, Oya Baydar, Öget Öktem Tanör, Ömer Madra, Peral Bayaz, Rakel Dink, Reşit Canbeyli, Rıza Türmen, Selçuk Erez, Serra Yılmaz, Süleyman Coşkun, Süleyman Çelebi, Şahin Tekgündüz, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Şevket Pamuk, Şükran Soner, Şükrü Aslan, Tarhan Erdem, Tarık Ziya Ekinci, Tuğrul Eryılmaz, Turhan Günay, Tülin Dursun, Ümit Aktaş, Üstün Ergüder, Vecdi Sayar, Veysi Dündar, Yaşar Okuyan, Yücel Erten, Zeynep Oral, Ziya Halis, Zülfü Livaneli.

ODATV VE T24 ÇOK SEVİNDİ!

101 imzalı bildiriyi T24, "Aksaçılar'dan iktidar ve muhalefet uyarı: Cumhuriyetin teminatı bütün kurumlar, tek tek işlemez hale geliyor" ifadeleriyle sundu.

Odatv ise, "Liberalinden solcusuna, muhafazakarından Atatürkçüsüne 101 kişi bu bildiriye imza attı" diye duyurdu.