13 yıllık hukuksuzluk son bulacak mı?

13 yıldır adalet bekleyen FETÖ mağduru Pilot Yüzbaşı Murat Eren yine hakim karşısına çıkıyor.

13 yıllık hukuksuzluk son bulacak mı?

Muhammed Sarıkaya / Veryansın Tv

2006 yılında tüm kumpas davalarında olduğu gibi isimsiz bir ihbar e-postası ile başlayan Murat Eren hakkındaki davada tüm zorluklara rağmen aldığımız Yargılamanın Yenilenmesi kararı neticesinde, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi bugün üçüncü duruşmasını yapacak. 2 Temmuz’daki duruşmada mahkeme dosyanın incelemeye alınmasına karar vermişti.
Gelinen aşamada, Murat Eren hakkındaki bu davanın FETÖ/PDY tarafından düzenlenen bir kumpas davası olduğu, hükmedilen cezanın diğer tüm kumpas davalarında olduğu gibi sahte/üretilmiş dijital deliller ile verildiği sabittir.
Murat Eren 2006 yılından beri isnat edilen ve başka bir şahısta ele geçirildiği iddia olunan bu dijital delilin(CD) kendisine ait olmadığı, üretilmiş/sahte olduğunu beyan etmesine rağmen, Kapatılan Askeri Mahkemedeki yargılamada hiçbir safhada bu talebine ilişkin araştırma yapılmamıştı.
Son olarak İç İşleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından Murat Eren’in şikayeti ile başlatılan soruşturmada, 2006 yılında CD’nin ele geçirildiği iddia olunan ev aramasındaki hukuka aykırılıklar tespit edilerek, aramada görev alan polis memurları hakkında cezai işlem yapılmıştır. Bu husus bile tek başına Dijital delilin hukuka aykırı olarak elde edildiği sabit olması nedeniyle Murat Eren’e isnat olunan suçun oluşmadığının ve bir kumpasa maruz kaldığının açık göstergesidir.
Bu dijital delil ile ilgili olarak da yargılamanın yenilenmesi talebimiz ile isnat olunan “200 numaralı” CD hakkında dosyaya sunduğumuz uzman mütalaası ile “CD içeriğinin Murat EREN tutuklu ve cezaevinde iken güncellenmiş olması, dosya özelliklerinin ve lokasyonlarının birbirini tutmaması ve CD’nin kayıt tarihinin dosya erişim tarihlerinden önce olması nedeni ile dosyaların Polis kontrolünde olması gereken bir zaman diliminde dışarıdan bilgisayara kopyalandığı “ kanıtlanmıştır.
Bu nedenle yarınki duruşmada on üç yıldır devam eden bu hukuksuzluğa verilecek beraat kararı ile son verilmesini umuyoruz.