143. Filo'da 'kumpas' kokan parmak izleri

Akıncı Üssü'ndeki 143. Filo'da yapılan olay yeri incelemesinde, Akıncı'da olmayan komutanların parmak izlerinin çıktığı bildirildi. Müyeseer Yıldız, "kumpas" kokan olayda parmak izi çıkan komutanlar arasında FETÖ'nün Balyoz kumpasıyla hedef aldığı isimlerden emekli Org. Bilgin Balanlı ile emekli general Erdoğan Karakuş'un da olduğunu belirtti.

143. Filo'da 'kumpas' kokan parmak izleri

"15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde darbeyi yönettiği öne sürülen “sivil imamlar” dahil, çok sayıda önemli sanık esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmalarını yaptı, ama medyaya Anadolu Ajansı’ndan bildirilen birkaç cümle dışında hiçbir şey yansımadı" diyen tutuklu gazeteci Müyesser Yıldız, Akıncı Üssü’nde tespit edilen parmak izlerine ilişkin rapordaki "kumpas kokan" gariplikleri yazdı.

Darbe girişiminin kritik noktalarından 143. Filo'da yapılan olay yeri parmak izi incelemesinde, aralarında FETÖ'nün Balyoz kumpasında hedef alınan generaller Bilgin Balanlı ve Erdoğan Kararkuş'un da bulunduğu çok ilginç isimlere ait parmak izlerinin tespit edildiği öğrenildi.

Yıldız'ın cezaevinden yazdığı yazının satır başları şöyle:

"15 Temmuz gecesi Ankara’nın bombalanmasında Akıncı’da ana merkez konumunda olan yerlerden birisi de 143. Filo’ydu.

İşte 22 Temmuz’da bu filonun odalarından 240 numaralı odada arama yapıldı. Ne bulunduysa el konuldu. Ancak gerek arama gerekse el koyma karar ve tutanaklarının dava dosyasında olmadığı öne sürüldü.

Bir başka iddia; bulgulara el koyan Ankara Terörle Mücadele (TEM) Şubesi, bunları uzun süre beklettikten sonra parmak izi ve kimlik tespitiyle ilgili uzmanlık raporu hazırlaması için Olay Yeri İnceleme Şubesi’ne gönderdi. Ancak herhangi bir “koli kapama” tutanağı düzenlenmedi. Teslim alan Olay Yeri İnceleme Şubesi’nde ise “koli açma” tutanağı düzenlenirken, “teslim eden, teslim alan, hazırun” bölümleri boş bırakıldı, herhangi bir imza atılmadı.

Olay Yeri İnceleme Şubesi Parmak İzi Geliştirme Laboratuvarı Büro Amirliği tarafından 7 Eylül 2016’da 8 sayfadan oluşan “uzmanlık raporu”, 10 Eylül 2016’da 35 kişiyle ilgili 22 sayfadan oluşan bir tespit raporu tanzim edildi.

İlk raporda toplam 288 adet vücut izi tespit edildiği bildirildi.

Bulguların yer aldığı koli de aynı gün, 7 Eylül’de kapatılıp, yeniden TEM’e gönderildi. Bu defaki tutanakta, teslim edenin imzası yer alırken, teslim alan ve hazırun kısmı yine boş bırakıldı.

Peki kolide neler vardı, yani 240 numaralı odada neler bulunmuştu?

Kimlik kartı, cüzdan, kartvizit, cep telefonu, bazı haritalar, not kağıtları, kulüp kartı, isimsiz-imzasız bazı notlar...

Peki tüm incelemeler bittiği halde bunlar adli emanete ne zaman mı gönderildi? Tam 29 ay sonra, 28 Ocak 2019’da.

YİNE Mİ SEHVEN?

Konunun can alıcı kısmına, yani parmak izi tespit edilenlere gelelim.

Çoğu 15 Temmuz’da Akıncı Üssü’nde olduğu belirtilen ve yargılanan isimler.

Ancak 6 isim var ki, çok ilginç.

Önce ilk üçüne bakalım.

Eski Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan; 15 Temmuz gecesi Ankara’da değil, İzmir’deydi. Nitekim İzmir’de görülen darbe davasında yargılanıyor.

Eski Korgeneral Yılmaz Özkaya; soruşturma geçirdi ama tutuklanmadı. 2019’da emekli oldu.

Nejat Bilgin; 15 Temmuz’da Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvveti Komutanı’ydı. Yani o da Akıncı’da değildi. Bildiğim kadarıyla hakkında soruşturma açıldı ve emekli edildi.

Bu generallere ait parmak izlerinin, 15 Temmuz değil de daha öncesine ait olduğu varsayılabilir. Ya şu üç isme ne denir?

İlki, Hava Pilot Tümgeneral Ayhan Gümüş. 10 yıl önce Balyoz kumpasında tutuklandı, hapis yattı, sonrasında emekli oldu.

İkincisi; Bilgin Balanlı. Herhalde bilmeyen yoktur. 2011’de Harp Akademileri Komutanı iken birkaç ay sonra Hava Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılırken, o da Balyoz kumpasında tutuklandı, 3 yıl hapis yattı. Tutuklanma gerekçelerinden biri, günümüzün etkili tarikatı haline gelen Menzil’in Eskişehir’deki Bilvanis Çiftliği’ni takip ettirdiği iddiasıydı.

Ve son isim; emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş. Uzun yıllar Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Başkanlığı yapan Karakuş ne zaman emekli oldu, biliyor musunuz? Tam 15 yıl önce.

Ancak raporlara göre, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden dolayı Akıncı’da el konulan eşyaların birinde Ayhan Gümüş’ün sol orta parmağının, birinde Bilgin Balanlı’nın sol yüzük parmağının, birinde de Erdoğan Karakuş’un yine sol yüzük parmağının izi var!..

Avukatım kanalıyla soruşturdum; Bilgin Balanlı Akıncı Üssü’ne en son 2010’da bir uçak gösterisini izlemek için gitmiş.

Bu dikkat çekici gariplikler neye yorulur, bilemedim.

Sadece “FETÖ” dönemi değil, bugün de bol miktarda görülen bir başka “sehven” vakası mı?

Davaları sulandırıp, içinden çıkılamaz hale getirme faaliyetlerinden biri mi?

Yoksa, halen “Bal gibi de Balyoz darbe planı vardı” diyenlerin ileriye yönelik bir hazırlığı mı?

Son ihtimalle ilgili olarak;

Balyoz kumpası davası beraatle sonuçlandığı halde 7 isim için yapılan itirazın 5 yıldır Yargıtay’da beklediğini, yani dosyanın açık tutulduğunu hatırlatsam,

Ayrıca geçmişte kumpas davaları canla başla savunan kimilerinin, şimdilerde o dönemde yargılananlar ile 15 Temmuz sanıkları arasındaki ilişkiyi araştırdığı yönünde iddialar olduğunu eklesem?!.."